دیدار و گفتگوی اشرف‌غنی با نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی

0

اشرف‌غنی؛ رییس ‌جمهوری و عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی زیر نام «اتصال منطقه‌ای؛ چالش‌ها و فرصت‌ها» در تاشکند؛ پایتخت ازبکستان دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ در این دیدار وزرای خارجه دو کشور و جنرال فیض‌ حمید؛ رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان ISI)) نیز حضور داشته‌اند.

رییس ‌جمهوری غنی در جریان سخنرانی‌اش در کنفرانس بین‌المللی یادشده گفته‌بود که با وجود تعهدات نخست‌وزیر و جنرالان پاکستان در زمینه متقاعد ساختن طالبان در تن دادن به یک راه حل سیاسی در افغانستان، هنوز شبکه‌هایی در داخل پاکستان آشکارا ویرانی‌ها و غارت افغانستان توسط طالبان را جشن می‌گیرند.

آقای غنی گفته‌است: «برآوردهای اطلاعاتی نشان می‌دهد که در یک‌ماه گذشته بیش‌تر از ۱۰ هزار جنگجو از پاکستان و دیگر مناطق به افغانستان آمده‌اند و همچنین ناظران بین‌المللی هم گفته‌اند که رابطه طالبان با تروریستان بین‌المللی قطع نشده‌است.»

اما عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان در واکنش به سخنان رییس‌ جمهوری گفته‌است که پاکستان بارها طالبان را تحت فشار قرار داده تا به میز مذاکره حاضر شوند.

نخست‌وزیر پاکستان افزوده‌است که هدف او از سفر به کابل در ماه نوامبر گذشته این بود که به پاکستان در زمینه صلح افغانستان به عنوان یک کشور دوست دیده شود.

عمران خان در ادامه گفته‌است: «ما در پاکستان به جز عملیات نظامی علیه طالبان، تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا آن‌ها بر سر میز مذاکره بیایند و یک راه حل سیاسی در افغانستان پیدا شود.»

پیش از این هم مقامات افغانستان بارها حکومت پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده‌اند؛ اما عمران خان، سرزنش پیوسته کشور از سوی مقامات افغان را غیر منصفانه خوانده‌اند.

پیش از این هم رییس ‌جمهور اشرف‌غنی گفته بود که پاکستان باید میان دو گزینه دوستی و دشمنی با افغانستان یکی را انتخاب کند.
آقای غنی گفته‌بود که با ناآرامی افغانستان، پاکستان نیز ناآرام خواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید