توافق چهار جانبه افغانستان، امریکا، ازبکستان و پاکستان روی ایجاد صلح و اتصال منطقه‌ای

0

نمایندگان امریکا، افغانستان، ازبکستان و پاکستان در نشستی در اصول توافق کردند تا یک بستر جدید چهار جانبه دیپلماتیک را به هدف توسعه اتصال منطقه‌ای ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ حنیف اتمر؛ وزیر امور خارجه، زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا، شاه محمود قریشی؛ وزیر خارجه پاکستان و عبدالعزیز کاملوف؛ وزیر خارجه ازبکستان در این نشست اشتراک کردند.

وزارت خارجه گفته است که هرچهار جانب، صلح و ثبات پایدار در افغانستان را برای اتصال منطقه‌ای مهم دانسته و توافق دارند که صلح و اتصال منطقه‌ای به طور متقابل همدیگر را تقویت می‌کنند.

در اعلامیه وزارت خارجه که امروز (شنبه، ۲۶ سرطان) منتشر شد، آمده است: «با درک فرصت تاریخی کنونی برای گشودن مسیرهای پیشرفت و شکوفایی تجارت میان-منطقه‌ای، طرف‌ها در راستای گسترش تجارت، ایجاد پیوندهای ترانزیتی و تقویت روابط تجاری، با هم همکاری می‌کنند».

به گفته این وزارت، طرف‌ها توافق کردند تا در ماه‌های آینده دیدار نموده، راهکارهای این همکاری را با اجماع متقابل، تعیین کنند.

نشست نمایندگان چهار کشور در حاشیه نشست بین المللی تحت عنوان «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقوی، فرصت ها و چالش ها» در ازبکستان برگزار شده است. این نشست دیروز با حضور اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری برگزار شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید