دیدار و گفتگوی وزیران خارجه افغانستان و چین

0

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ کشور با وانگ‌یی وزیر امور خارجۀ چین در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان، روند صلح، گسترش همکاری‌های همه‌جانبه در امر مبارزه با تهدیدات مشترک، دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  این دیدار روز گذشته (چهارشنبه ۲۳ سرطان) در حاشیۀ چهارمین نشست گروه تماس افغانستان – سازمان همکاری شانگهای انجام شده است.

آقای اتمر در این دیدار، روی افزایش حملات و خشونت‌ها از جانب طالبان در تبانی با جنگ‌جویان خارجی و گروه‌های تروریستی منطقه‌یی وبین‌المللی به‌ویژه گروۀ تروریستی ترکستان شرقی در افغانستان صحبت نمود، بر اقدامات فوری در جهت محار این تهدیدات که ثبات و رفاه منطقه را به مخاطره انداخته است، تأکید کرد.

وزیر امور خارجۀ چین، ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها توسط طالبان و گروه‌ها تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی در افغانستان، از خواست کشورش برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستان به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

آقای وانگ، تمکین طالبان برای دریافت راه حل سیاسی به معضل افغانستان و قطع روابط شان با گروه‌های تروریستی را آزمون بزرگ در جهت اثبات حسن‌نیت طالبان برای ورود به روند سیاسی خواند.

وزیر امور خارجۀ چین استقرار صلح و ثبات پایدار را در افغانستان بدون ملاحظات جیوپولتیک به نفع کشورش دانسته و بر تعهد همکاری‌های همه‌جانبه چین با مردم و دولت افغانستان، تأکید کرد.

وزرای امور خارجۀ دو کشور همچنان روی گسترش همکاری‌ها در خصوص تأمین امنیت، استقرار صلح، و رشد اقتصادی صحبت کرده و در مورد تماس تلفونی رؤسای جمهوری دو کشور که قرار است بتاریخ ۱۶ جولای به هدف گسترش همکاری‌ها در سه محور فوق الذکر برقرار شود، بحث و تبادل نظر کردند.

گفتنی است که محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور در چهارمین نشست گروه تماس افغانستان – سازمان همکاری شانگهای که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شده بود، تاکید کرده که به هدف فایق آمدن بر تهدید مشترک تروریزم نیاز است تا کشورهای عضو سازمان شانگ‌های کمک‌های فوری امنیتی را به افغانستان ارایه کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید