اتمر خواهان کمک‌های فوری امنیتی کشورهای عضو سازمان شانگ‌های به افغانستان شد

0

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور تاکید کرده که به هدف فایق آمدن بر تهدید مشترک تروریزم نیاز است تا کشورهای عضو سازمان شانگ‌های کمک‌های فوری امنیتی را به افغانستان ارایه کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ چهارمین نشست گروه تماس افغانستان – سازمان همکاری شانگ‌های بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۳ سرطان) با حضور وزرای امور خارجۀ هشست عضو سازمان همکاری شانگهای و افغانستان در شهر دوشنبه کشور تاجیکستان برگزار شد.

در این نشست کشورها، روی عضویت افغانستان در سازمان متذکره، نقشۀ راه همکاری‌های سازمان شانگهای با افغانستان در سه محور (۱) امنیتی، (۲) اقتصادی، (۳) فرهنگی- بشردوستانه، اوضاع افغانستان و تأثیرات آن بالای ثبات و توسعۀ منطقه، بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجۀ کشور، روی نقض توافقات دوحه توسط طالبان صحبت نموده، افزایش خشونت‌ها را از جانب این گروه در تبانی با جنگجویان خارجی و شبکه‌های تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی تهدید بزرگ علیه ثبات و توسعه منطقه خواند.

آقای اتمر، تعهد دولت جمهوری اسلامی افغانستان را برای دریافت راه حل سیاسی، از سرگیری مذاکرات معنی‌دار در راستای تحقق خواست برحق مردم و دولت افغانستان برای حفظ دستآوردهای بیست سال پسین به شمول نظام جمهوریت و تأمین صلح پایدار در کشور، ابراز نمود.

وزیر امور خارجه، با اشاره بر تهدید بزرگ موجودیت گروه های تروریستی در کنار طالبان در منطقه، بر مبارزۀ مشترک علیه این تهدید تأکید کرده و تأمین صلح و ثبات پایدار را در افغانستان، راه حل مناسب برای فایق آمدن بر خطر ترورریزم، افراط‌گرایی و استقرار ثبات در منطقه خواند.

آقای اتمر، همچنان خواست‌های جمهوری اسلامی افغانستان را در سه عرصه بیان نمود. نخست، با توجه به خشونت‌های بی‌سابقه از جانب طالبان در تبانی با گروه های تروریستی، ضرورت است تا همه کشورها اجماع و توافق شان را در راستای ختم خونریزی، دریافت راه حل سیاسی و تأمین صلح در افغانستان حفظ نمایند. دوم، از طالبان خواسته شود تا مفاد موافقتنامۀ دوحه، قطعنامۀ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اعلامیه نشست ترویکای گستردۀ مسکو را عملی کنند، سوم، به هدف فایق آمدن بر تهدید مشترک تروریزم نیاز است تا کشورهای عضو سازمان شانگهای کمک‌های فوری امنیتی را به افغانستان ارایه کنند.

وزاری امور خارجۀ هشت عضو سازمان شانگهای، نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها توسط طالبان در تبانی با گروه‌های تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی در افغانستان، ابراز کردند.

این کشورها بر حل معضل افغانستان از راه سیاسی، برداشتن گام‌های عملی برای همکاری با افغانستان، جلوگیری از مبدل شدن این کشور به پناگاه امن تروریستان، و فراهم سازی همکاری‌های اقتصادی و بشردوستانه با افغانستان، تأکید کردند.

گفتنی است که وزیر امور خارجه کشور در حالی خواهان کمک‌های فوری امنیتی کشورهای عضو سازمان شانگ‌های به افغانستان شده است که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حال تکمیل شدن است.

همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان بر خلاف تعهدشان با امریکا، میز مذاکره را ترک و جنگجویان این گروه حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش داده و در برخی مناطق پیشروی‌هایی داشته اند.

گزارش شده است که در مناطقی که به تصرف طالبان درآمده است، نقض گسترده حقوق بشری صورت گرفته است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید