واکنش ها به تداوم حضور نظامی ترکیه در افغانستان

0

پس از توافق ترکیه، ناتو و امریکا دربارۀ تأمین امنیت میدان هوایی کابل از سوی ترکیه، حکومت افغانستان و گروه طالبان در این باره دیدگاه‌های مخالف دارند.

وزارت دفاع ملی افغانستان از همکاری‌های ترکیه در این زمینه استقبال می‌کند، اما سخن‌گوی هیئت مذاکره کننده طالبان می‌گوید که این گروه با حضور هر نیروی خارجی در افغانستان پس از مهلت تعیین شده در توافق‌نامۀ این گروه با امریکا، مخالف است.

روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی افغانستان در این باره گفت: «در جهت گسترش ظرفیت و مدیریت کنترل میدان‌های هوایی از همکاری‌های کشورهای دوست استقبال می‌‎کنیم»

سید اکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان نیز افزود: «اگر در چوکات ناتو یا ترکیه و یا هم کدام کشور دیگری بماند، نه تنها که برای طالبان، بل برای مردم افغانستان نیز قابل قبول نیست»

همچنین سهیل شاهین، سخنگوی طالبان گفت: به عنوان عضوی در ائتلاف پیمان آنتلانتیک شمالی (ناتو) ترکیه هم باید نیروهایش را به موجب توافق امضا شده با امریکا در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ از افغانستان خارج کند.

اما طالبان پا را از این فراتر گذاشته و به ترکیه هشدار داده است که در صورت تداوم حضور در افغانستان بر اساس فتوای جهادی که تا هنوز بر همان مبنا جهاد میکنند با نیروهای ترک برخورد خواهد شد.

آنان در اعلامیه یی حضور نیروهای ترک را در افغانستان پس از زمان تعیین شده پذیرفتنی نمی داند و این حضور را مداخله در امور افغانستان می دانند.

سه روز پس از آن که رییس جمهور ترکیه تایید کرد که نیروهای این کشور مسوولیت تامین امنیت میدان هوایی بین المللی حامد کرزی را برعهده خواهند گرفت، طالبان در اعلامیه یی می گویند که حضور نیروهای ترک سبب ایجاد مشکلات میان شهروندان افغانستان و ترکیه خواهد شد.

در اعلامیه طالبان آمده است: «بقای نیروهای خارجی در کشور ما، خواه از هر کشوری و به هر نامی که باشد اشغال است، و با اشغالگران به اساس همان فتوای یک‌ ونیم هزار علمای افغانستان که در سال ۲۰۰۱ میلادی صادر شده بود، برخورد می‌شود. فتوایی که به اساس آن از بیست سال به اینسو جهاد ما جریان دارد»

اما عبدالله عبدالله می گوید که طالبان نمی توانند از راه نظامی خواست های شان را بر مردم افغانستان تحمیل کنند و هر گونه احتمال سقوط کابل را به دست این گروه رد می کند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفت: «آنان خواست های شان را از راه های نظامی بر مردم افغانستان تحمیل کرده نمی توانند، آنان مفکوره هایی دارند که برخی از مردم آن را می پذیرند، اما بخش بزرگی از مردم آنها را نمی پذیرند. طالبان نمی توانند شیوه زندگی یی را که می خواهند بر ۳۵ میلیون شهروند افغانستان تحمیل کنند»

این در حالی است که روند خروج نیروهای خارجی از کشور آغاز شده است و امید آن میرود تا کمتر از دو ماه دیگر تمام نیروهای خارجی از خاک کشور بیرون شوند، البته باید گفت که همزمان با خروج نیروهای خارجی بر شدت درگیری ها افزوده شده است و یکی از دلایلی که ترکیه جهت تامین امنیت میدان هوایی پا پیش گذاشته همین افزایش خشونت و نا امنی در کشور است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه می‌گوید که برای تأمین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی پس از بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان با امریکا و ناتو به توافق رسیده‌است: «وزیر دفاع ما با وزیر دفاع امریکا دیدار کرد و ما با امریکا و ناتو دیداری داشتیم که روی سرنوشت میدان هوایی بین‌‎المللی حامد کرزی گفت‌‎وگو کنیم. دربارۀ این‌که چه چیزی را می‌پذیریم و چه شرایطی را نمی‌پذیریم، تصمیم گرفتیم. ما با درنظرداشت اوضاع افغانستان با شرایط مناسب این کار را خواهیم کرد»

همزمان با این، ارتش افغانستان از آغاز به کار سیستم مدافع هوایی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی خبر می دهد، اما در مورد استفاده از ظرفیت این سلاح توسط نیروهای افغان هنوز تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.

اجمل عمر شینواری، سخن‌گوی نهادهای امنیتی و دفاعی اظهار داشت: «این سیستم از طرف دوست‌های خارجی ما به دسترس ما قرار گرفته است و فعلأ هم همکاران خارجی ما با ما هکاری می‌کند تا ما ظرفیت استفاده از این سلاح را به دست بیاریم»

قابل ذکر است که ترکیه از سال دوهزار و سیزده میلادی بدینسو در کار تأمین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی فعال بوده‌است.
در این میان اما برخی از چهره های نظامی در مورد اتخاذ تدابیر امنیتی در میدان هوایی نظر متفاوتی دارند، آن ها بر این باورند که برخی برای اطمینان از امنیت مسیر فرار از کشور، تصمیم به تامین امنیت میدان هوایی گرفته اند، به عنوان مثال، ظاهر عظیمی، نظامی پیشین تصریح کرد: «یک جهت ایجاد نگرانی می‌تواند باشد که چرا می‌خواهند از زمینه فرار شان مطمین باشند و از جهت دیگر خوبی این است که حضور جامعه جهانی را حس می‌کنید»

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید