حمله راکتی به بند سلما در هرات

0

 اداره ملی تنظیم امور آب تایید کرد که بند سلما در ولسوالی چشت شریف ولایت هرات آماج حملات راکتی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ اداره ملی تنظیم امور آب گفته است که این راکت‌ها در نزدیکی بند سلما اصابت کرده است.

در اعلامیه این اداره آمده:« اخیرا یک تعداد زیاد فیر هاوان بر روی ساحه بند سلما در ولسوالی چشت شریف ولایت هرات انداخت شده است که تعداد زیاد آن‌ها به نقاط نزدیک ساحه بند اصابت کرده است».

اعلامیه افزوده: «اگر این حملات دوام پیدا کند به بند سلما صدمه وارد خواهد شد که در صورت وارد شدن هر صدمه‌ای به بند سلما به تعداد زیادی از هموطنان ما علاوه بر زیان مالی زیان‌های زیاد جانی نیز خواهد رسید.»

اداره ملی تنظیم امور آب گفته است که بند سلما یک بند بسیار بزرگ است که زندگی و امرار معاش عده کثیری از هموطنان ما در ۸ ولسوالی پایین دست بند سلما به آب ذخیره شده در بند وابسته است.

این اداره گفته: «خواست ما از طالبان این است که سرمایه ملی مال مشترک همگان می باشد و نباید در اثر جنگ‌های نظامی این سرمایه‌های ملی صدمه ببینند. از بند سلما، این سرمایه ملی باید حفاظت صورت گیرد و هرگونه تعرض و حمله به سمت بند باید متوقف گردد».

اداره ملی تنظیم امور آب تاکید کرده که در صورت آسیب رسیدن به بند سلما از ولسوالی چشت شریف الی ولسوالی کهسان ولایت هرات تمام هموطنان متضرر خواهند شد، در صورت دوام حملات و هرگونه آسیب به بند سلما مسئول آن (طالبان) است که یقیناً یک ننگ تاریخی برای مرتکبین این فاجعه خواهد بود.

گفتنی است که بند سلما در ۱۵ جوزای سال ۱۳۹۵ ه.ش، پس از نزدیک به ۴۰ سال فراز و نشیب در ساخت آن، توسط محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و نارندرا مودی نخست وزیر هند طی یک مراسم ویژه افتتاح گردید.

طراحی ساخت بند سلما در سال ۱۹۷۶ در زمان ریاست جمهوری، محمد داودخان انجام و روند ساخت آن آغاز شد.

کار این طرح بزرگ اقتصادی افغانستان در سال ۱۹۸۱ بعد از حمله ارتش شوروی سابق به افغانستان متوقف شد. با سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ بازسازی این بند دوباره سر زبان‌ها افتاد.

در سال ۲۰۰۵ هند هزینه مالی اجراء این طرح را متقبل شد و به کمک این کشور ساخت آن آغاز شد.

براساس اعلام دفتر ریاست جمهوری افغانستان بعد از آن شرکت مشورتی آب و انرژی هندوستان ( WAPCOS ) برای تکمیل این بند توظیف شد.

در دسامبر سال ۲۰۱۵ دولت هند هزینه تخمینی این سد را حدود ۲۹۰ میلیون دالر تصویب کرد.

بند سلما در نواحی بالایی هریرود در نزدیکی ولسوالی چشت شریف در ولایت هرات در غرب افغانستان قرار دارد. این بند دارای ۱۰۷ متر ارتفاع و سد سنگریزهای به طول ۵۵۰ متر است.

بند سلما یک نیروگاه تولید برق با ظرفیت تولید ۴۲ مگاوات ساعت دارد که این نیروگاه از سه بخش ۱۴ مگاواتی تشکیل شده که هرکدام از آنها در قسمت پایین سد ساخته شده‌اند.

یک لین انتقال ۱۱۰ کیلوولت با طول ۱۵۷ کیلومتر ساخته خواهد شد تا برق تولید شده در این نیروگاه آبی را به شهر هرات منتقل کند.

این بند دارای دریچه‌ای به عرض ۲۴ متر است.

بند سلما دارای سه مخزن آبی است که هرکدام به طول ۱۰ و عرض ۸ متر است. حوض ذخیره آب آن تقریبا ۲۲ کیلومتر طول و ۳ کیلومتر عرض دارد.

ظرفیت این سد ۶۳۳ میلیون مترمکعب است.

بند سلما در کنار تولید ۴۲ مگاوات ساعت برق ظرفیت آبیاری حدود ۸۰ هزار هکتار زمین را نیز دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید