وزیر دفاع بریتانیا : افغانستان ویتنام دوم نمی‌شود

0

بن والاس؛ وزیر دفاع بریتانیا خروج نیروهای خارجی از افغانستان را برنامه‌ریزی شده خوانده و گفته است که این کشور ویتنام دوم نخواهد شد. او افزوده است که نباید توانایی نیروهای افغان نادیده گرفته شود و این نیروها می‌توانند به سادگی از شهرها دفاع کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ او این اظهارات را پس از دیدار با لوید آستین، همتای امریکایی‌اش در پنتاگون بیان کرده است.

بن والاس در گفتگو با بی بی سی گفته است که افغانستان به ویتنام دوم بدل نخواهد شد؛ زیرا به گفته او، خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بخشی از یک انتقال برنامه‌ریزی شده است.

او افزوده است که طالبان اکنون متوجه شده‌اند که به رسمیت شناختن آنها توسط جامعه جهانی چه اهمیتی دارد و به باور آقای والاس، آینده این گروه در گرو این است که تا چه حدی جامعه جهانی آنها را به رسمیت خواهد شناخت.

وزیر دفاع بریتانیا علاوه کرده که به رسمیت شناختن طالبان وابسته به این است که آنها تا چه اندازه به صلح صادق می‌مانند.

وی در توضیح اینکه چرا ناتو نیروهایش را از افغانستان بیرون کرد، گفته است که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان یک عمل انجام شده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا این یک تصمیم اشتباه بود؟ گفت: «من فکر می‌کنم می‌توانستیم دیرتر بمانیم؛ اما او گفت بریتانیا با آمریکا و نیروهای ناتو به افغانستان یکجا رفته بود و باید با آنها از این کشور یکجا بیرون می‌شد».

وزیر دفاع بریتانیا افزوده که جامعه جهانی دیگر تمایلی برای ماندن در افغانستان نداشت.

او تصریح کرده است: «ما رفته بودیم اصلاحات بیاوریم، مانع القاعده شویم و در ساختن ارتش به مردم افغانستان کمک کنیم. و قرار نبود برای صد سال دیگر آنجا بمانیم. چه بسا شاید نیاز به صد سال حضور در آنجا بود.»

بن والاس در پاسخ سوالی، پیشروی طالبان را نگران‌کننده گفته و اما افزوده است که «این را هم نادیده نگیریم که نیروهای مسلح افغانستان، نیروهای آموزش دیده هستند و توانایی‌های خاص دارند، کمک هوایی و بخش‌های مجهز دارند و می‌توانند از شهرهای بزرگ به سادگی دفاع کنند.»

پیش از این جو بایدن؛ رییس جمهوری امریکا هم قدرت‌گرفتن طالبان را دور از احتمال خوانده بود و گفته بود که ۷۵ هزار نیروی طالبان به هیچ وجه به ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان برابری نمی‌کنند.

طالبان اما در واکنش به این اظهارات بایدن گفتند که این گروه می‌توانند در جریان دو هفته تمام افغانستان را تصرف کنند.

گفتنی است که در حال حاضر حملات این گروه برای تسخیر ولسوالی‌ها همچنان ادامه دارد. این گروه به تازگی ولسوالی‌های سیغان بامیان و مالستان غزنی را تصرف کرده‌اند.

همچنین وضعیت امنیتی شهر غزنی نیز وخیم گزارش می‌شود و منابع می‌گویند، جنگ در سه کیلومتری دفتر والی رسیده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید