اخطار طالبان به ترکیه : اگر به اشغال ادامه دهید در برابر تان می‌ایستیم

0

طالبان با ادامه حضور نیروهای ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان‌ هوایی کابل مخالفت کرده و گفته که حضور نیروهای خارجی به معنی ادامه اشغال است و این گروه در برابر آن خواهد ایستاد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  این گروه، امروز سه‌ شنبه، ۲۲ سرطان در اعلامیه‌ای گفت: «بقای نیروهای خارجی در کشور ما، خواه از هر کشوری و به هر نامی که باشد اشغال است و با اشغالگران به اساس همان فتوای یک‌ونیم هزار علمای افغانستان که در سال ۱۴۲۲ ه‌ق (۲۰۰۱ میلادی) صادر شده‌بود، برخورد می‌شود؛ فتوایی که بر اساس آن از ۲۰ سال به این‌سو جهاد ما جریان دارد.»

در اعلامیه طالبان آمده‌است که افغانستان و ترکیه روابط مذهبی، تاریخی و فرهنگی دارند، حضور نظامی این کشور احساس دشمنی و نفرت بین دو ملت را برمی‌انگیزد و روابط دوجانبه را تیره می‌سازد.

گروه طالبان از ترکیه خواسته‌است که از این تصمیم صرف نظر کند، در غیر آن این گروه همان‌طور که در برابر نیروهای خارجی ایستاده‌است در برابر نیروهای ترکیه نیز خواهد جنگید.

طالبان پذیرفتن مسئولیت تامین امنیت میدان هوایی کابل و ادامه حضور نیروهای ترکیه را به ضرر افغانستان و ترکیه خوانده و گفته‌است که ترکیه خلاف تعهد خود عمل کرده؛ در حالی که به گفته این گروه پیش از این متعهد شده‌بود که خلاف رضایت طالبان تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

این در حالی‌ است که چند روز پیش، رجب طیب اردوغان؛ رییس ‌جمهوری ترکیه گفته‌بود که روی محدوده ماموریت حفاظت از میدان هوایی کابل با امریکا توافق شده و قرار است پس از خروج نیروهای خارجی ترکیه به بهترین شکل، امنیت این میدان ‌هوایی را تامین کند.

اردوغان افزود: «در گفتگوها با ناتو و امریکا مشخص شده که ما کدام مسئولیت‌ها را برعهده خواهیم گرفت، و ما این گام را به بهترین صورت برخواهیم داشت».

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید