حامد کرزی : بزودی مذاکرات صلح در دوحه برای رسیدن به یک توافق آغاز خواهد شد

0

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید که مذاکرات صلح دوحه بزودی و با یک جدیت تمام به منظور رسیدن به یک توافق آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  آقای کرزی امروز سه‌شنبه (۲۲ سرطان) در یک نشست خبری در کابل خطاب به مردم افغانستان گفت که به خود اعتماد داشته باشند؛ “ما نه تنها یک ملت آراسته هستیم بلکه یک نسل جوان تعلیم یافته و با اعتماد به نفس داریم این حالات زودگذر است جنگ جنگ بیگانه است ونجات از این جنگ بیگانه راهش آگاهی، برادری و صلح است.”

او تاکید کرد، ما به صلح می‌رسیم؛ شما بسیار بزودی آغاز مذاکرات جدی صلح را در قطر شاهد خواهید بود. حوصله کنید تدبیر کنید و به طرف صلح بروید.

کرزی به طالبان نیز صدا کرد، چیزی که در ۲۰ سال گذشته جور شده از مردم افغانستان از خارجی‌ها نیست از ماست. سرک، پل و پلچک را خراب نکنید.

او از حکومت نیز خواست که فرصت‌های واقعی صلح را ضایع نکند و زودتر خود را به مذاکرات برساند و برای ایجاد یک حکومت ملی گام بردارد.

به گفته او، دو جانب صاحب این خاک اند؛ بناً باید بنشینند و صلح کرده و کشور را از این حالت آزاد کنند.

آقای کرزی تاکید ورزید که جمهوریت و حقوق و آزادی های مردم باقی خواهد بود و اگر یک خانه از یک قوم در افغانستان بماند بازهم برابر با تمام اقوام در این خاک صاحب است و این مفکوره افغانستان را به متعالی می‌رساند.

او به طالبان گفت که با گرفتن ولسوالی‌ها به هیچ جای نمی رسید؛ بناً به صلح رو بیاورید و از اهمیت خود و خاک خود آگاه باشید.

کرزی خاطر نشان کرد که اگر طالبان بیایند و صلح کنند او با این گروه همکاری می کند؛ ولی زعامت این کشور به دست افراد نیست بلکه به اراده مردم تعلق دارند.

رئیس جمهور پیشین همچنین در خصوص سرنوشت نهادهای امنیتی در مذاکرات صلح گفت: “ما در ۲۰ سال گذشته به زحمت زیاد اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی ساخته‌ایم؛ بناً ما باید نهادهای خود را نگهداریم و زودتر به طرف صلح برویم.”

این در حالی است که اخیراً طالبان به جنگ خود در افغانستان به شدت ادامه داده و تا اکنون حداقل در عمل هیچ تمایلی به صلح نشان نداده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید