آتش‌سوزی در بیمارستان مخصوص بیماران کرونایی در ناصریه عراق، جان ۵۸ نفر را گرفت

0

اداره بهداشت استان ذی قار از مرگ ده ها نفر در نتیجه وقوع آتش سوزی در یکی از بیمارستان های مرکز این استان واقع در جنوب عراق خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ خبرگزاری رسمی عراق (واع) شامگاه دوشنبه اعلام کرد که در بخش ویژه افراد مبتلا به نسل جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹) در بیمارستان امام حسین (ع) در استان ذی قار در جنوب این کشور، آتش سوزی روی داده و مقامات نیز در حال تخلیه بیماران هستند.

در همین حال، وزارت کشور عراق نیز با صدور بیانیه کوتاهی، تاکید کرد که تیم های دفاع مدنی در حال مقابله با حادثه آتش سوزی در بیمارستان آموزشی امام حسین (ع) در شهر ناصریه، مرکز استان ذی قار هستند.

به دنبال آن نیز، «صدام الطویل»، مدیرکل اداره بهداشت استان ذی قار در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق عنوان کرد که تاکنون هیچ گونه جزئیات دقیقی در رابطه با خسارت های ناشی از آتش سوزی در بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان آموزشی امام حسین (ع) در دسترس نیست.

با این حال دقایقی پس از آن، «عمار الزاملی»، سخنگوی اداره بهداشت استان ذی قار در گفت و گو با واع اعلام کرد که آتش سوزی در بخش نقاهتگاهی بیمارستان آموزشی امام حسین (ع)، ۳۶ کشته و پنج زخمی بر جای گذاشته است.

به گفته الزاملی، اداره بهداشت استان ذی قار در واکنش به آتش سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) که مهار شده، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

در ادامه نیز، اداره بهداشت استان ذی قار با صدور بیانیه ای، از افزایش شمار قربانیان آتش سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) شهر ناصریه به ۴۱ کشته از جمله دو تن از کارکنان بیمارستان و یک نیروی امنیتی خبر داده و تاکید کرد که دلیل وقوع آتش سوزی، استفاده نادرست از کپسول های اکسیژن بوده است.

سرلشکر «کاظم سلمان بوهان»، مدیرکل سازمان دفاع مدنی عراق نیز در گفت و گو با شبکه خبری دولتی این کشور (العراقیه الاخباریه) اعلام کرد که تیم های سازمان موفق شدند آتش سوزی در بیمارستان آموزشی امام حسین (ع) استان ذی قار را به طور کامل مهار کنند.

سرلشکر بوهان ضمن اعلام این که بیمارستان مذکور عبارت است از کانکس های ساخته شده از ماده قابل اشتعال «ساندویچ پنل» (دیواره و سقف تشکیل شده از ترکیبات سبک که از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده و در میان آنها نیز یک لایه عایق قرار دارد)، تاکید کرد که به زودی گزارش مفصلی در رابطه با دلیل وقوع این حادثه ارائه خواهد داد.

در واکنش به آتش سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) شهر الناصریه نیز، «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس نمایندگان (پارلمان) عراق در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، از این فاجعه به عنوان مدرکی دال بر ناکامی در حفاظت از جان شهروندان کشورش نام برده و تاکید کرد که زمان آن فرا رسیده تا به این ناکامی فاجعه بار پایان داده شود.

الحلبوسی همچنین اعلام کرد که پارلمان عراق جلسه امروز (سه شنبه) خود را به بررسی گزینه های پیش رو در رابطه با حادثه آتش سوزی بیمارستان امام حسین (ع) شهر الناصریه اختصاص خواهد داد.

دفتر اطلاع رسانی «احمد غنی الخفاجی»، استاندار ذی قار نیز با صدور بیانیه ای، اعلام کرد که وی در رابطه با حادثه آتش سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) شهر ناصریه، تصمیم هایی گرفته از جمله این که این استان از امروز و به مدت سه روز، شاهد عزای عمومی و تعطیلی ادارات دولتی باشد.

با تصمیم الخفاجی، یک کمیته عالی به ریاست معاون اول استاندار و با عضویت معاون استاندار در امور پیگیری و نمایندگان فرماندهی عملیات سومر و اداره بهداشت، فرماندهی پلیس، اداره امنیت و اداره دفاع مدنی استان ذی قار نیز تشکیل می شود تا در رابطه با عوامل حادثه تحقیق کند.

استاندار ذی قار ضمن دستور به کمیته مذکور برای بازجویی از همه افراد دارای ارتباط اداری و فنی با حادثه آتش سوزی بیمارستان امام حسین (ع)، دریافت هر گونه اطلاعاتی درباره عوامل حادثه و ارائه گزارش نهایی خود ظرف ۴۸ ساعت از زمان تشکیل کمیته جهت اعلام آن برای افکار عمومی، تاکید کرد که مسئولیت تاخیر در تکمیل و افتتاح بیمارستان مرکزی شهر ناصریه و عدم شروع به کار کارکنان آن، بر عهده وزارت بهداشت عراق و اداره بهداشت این استان است.

الخفاجی ضمن تاکید بر این که کلیه کارکنان پزشکی ، بهداشتی و پرستاری باید بی درنگ راهی بیمارستان آموزشی امام حسین (ع) شوند تا به پرسنل آن کمک کنند، همچنین تصمیم گرفت که همه کارکنان این بیمارستان بی درنگ به بیمارستان مرکزی ناصریه انتقال یابند، بیمارستان امام حسین (ع) فورا به مرکز ویژه مبتلایان کرونا تبدیل شود، همه کانکس های ویژه بستری بیماران مذکور بسته شوند و از مراکز و درمانگاه های آماده برای این کار استفاده گردد.

در حالی که برخی منابع از افزایش شمار قربانیان آتش سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) شهر ناصریه به ۴۵ کشته و بیش از ۵۰ زخمی خبر می دهند، اداره بهداشت استان ذی قار در جدیدترین آمار مربوط به این حادثه تایید کرد که تاکنون دست کم ۵۸ نفر در نتیجه آن جان خود را از دست دادند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید