طالبان و حقوق زنان، مسئله ای حل ناشدنی

0

رییس مجلس نماینده‌گان می‌گوید که برخورد غیرانسانی طالبان علیه زنان در مناطق تحت کنترل این گروه نگران‌کننده است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، روز دوشنبه، بیست‌ویکم سرطان، در نشست عمومی این مجلس گفت که برخورد غیرانسانی، اسلامی و تبعیضی که طالبان در مناطق تحت کنترل خود علیه زنان روا داشته‌اند، نگران‌کننده است.

بیش از دو دهه از آخرین روزهای حکومت پنج ساله طالبان بر مناطق وسیعی از خاک افغانستان می گذرد، حکومتی که در آن، جایی برای زنان وجود نداشت، بسیاری از حقوق شهروندی به رسمیت شناخته نمی شد و شیوه حکمرانی حاکمان، فاصله زیادی با معیارهای تمدن جهانی داشت.

هر چند سران طالبان در آن زمان خود را مجری احکام و دستورات اسلام می دانستند، البته اسلامی که مطابق با خوانش آنان بود، اسلامی که طالبان از آن دم می زدند با اسلامی که در دیگر کشورهای اسلامی وجود دارد تفاوت زیادی داشت.

در اسلام طالبانی زنان حق تحصیل، اشتغال، حضور در جامعه و در یک معنای کلی حق پیشرفت و ترقی نداشت، بلکه زن فقط به عنوان یک وسیله برای مردان تعریف می شد و زنانی که از این محدوده ضیق پای خود را فراتر می گذاشتند محکوم به مجازات های سخت می شدند، حتی اگر ناخواسته و یا به اجبار مجبور به عبور از خطوط قرمز طالبان می شدند.

البته این تقییدات و بدعت ها فقط در مورد زنان نبود بلکه در مورد مردان نیز احکام عجیبی وجود داشت از جمله اجبار مردان در ریش بلند داشتن یا اجبار آنان به پرداخت زکات و اعشار و مالیات هایی از این قبیل.

در مورد دوران حکومت پنج ساله طالبان در مناطقی از افغانستان مطالب زیادی منتشر شده است که در آن واقعیت های جامعه تحت حکومت طالبان به خوبی ترسیم شده است.

اما اکنون دو دهه از پایان یافتن حکومت طالبان می گذرد و طالبان بعد از بیست سال با پشتیبانی دولت هایی که روزی آنان را از خاک افغانستان بیرون کرده و تعداد زیادی از آنان را به زندان های مخوفی همچون گوانتانامو و… برده بود، برای بار دیگر سر بر آورده اند.

دشمنان دیروز آمریکا، امروز تبدیل به همپیمانان آمریکا گشته و بعد از دو دهه توسط آمریکا به رسمیت شناخته شده و با پشتیبانی تسلیحاتی و نظامی از سوی برخی از قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای پا به میدان های جنگ گذاشته است.

طالبان در مدت دو ماه گذشته، همزمان با خروج نیروهای ایالات متحده آمریکا و برخی از همپیمانانش مانند آلمان و انگلیس و سایر کشورهای اروپایی، توانسته است با افزایش خشونت ها بر تعداد قابل توجهی از ولسوالی ها مسلط شود و حتی در مواردی به مرکز ولایات هم نزدیک شده اند.

اما سران طالبان ادعا می کنند که تغییر کرده اند، آنان می گویند که حقوق زنان را به رسمیت شناخته و به آنان اجازه تحصیل می دهند، اما باید دید در میدان عمل هم آنان به این ادعای خود عمل می کنند یا خیر؟

در این خصوص باید گفت، آنچه که در عمل مشاهده می شود، عدم تغییر طالبان در نوع رفتار آنان با زنان است، متاسفانه طالبان حتی خشن تر نیز شده اند و این موضوعی غیر قابل انکار است، زیرا در عصر کنونی فضای رسانه ای به اندازه ای قدرت پیدا کرده است که طالبان به سادگی نمی توانند اقدامات خود را انکار کنند.

همین موضوع باعث نگرانی جامعه زنان و نمایندگان پارلمان نیز شده است، به نحوی که میررحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان به این موضوع اشاره کرده و در مورد رفتارهای خشن طالبان با زنان ابراز نگرانی کرده است.

او از سازمان ملل متحد، نهادهای حقوق بشری، کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا و نهادهای مدنی ملی و بین‌المللی خواست که این قشر آسیب‌پذیر جامعه را تحت حمایت و حفاظت قرار دهند.

در همین حال، حلیمه صدف کریمی، نماینده‌ مردم جوزجان در مجلس نماینده‌گان، گفت که طالبان در شمال کشور بر زنان محدودیت وضع کرده‌اند.

طبق معلومات این عضو مجلس نماینده‌گان، طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که زنان بیوه و دختران جوان به نکاح جنگ‌جویان گروه طالبان درآیند و برای آموزش اسلامی به وزیرستان پاکستان منتقل شوند.

او هم‌چنان گفت که طالبان زنانی را که برای یافتن لقمه نانی بیرون از خانه رفته‌اند، شلاق زده‌اند.

با این اوصاف می توان گفت دیدگاه طالبان بر خلاف آنچه که سران این گروه ادعا می کنند، نسبت به جامعه زنان تغییری نکرده است و اسن خود می تواند به مثابه یک هشدار جدی برای این قشر آسیب پذیر جامعه باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید