وزارت مالیه خواستار کمک‌های فوری بشری برای ۱۲ میلیون شهروند افغانستان شد

0

وزارت مالیه می‌گوید که حداقل ۱۲ میلیون شهروند افغانستان در نتیجه جنگ‌های داخلی، تاثیراً کوید- ۱۹ و خشکسالی به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ به نقل از جمهور ، محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه امروز یک‌شنبه (۲۰ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که دولت افغانستان با یک بحران انسانی وخیم روبرو است.

آقای پاینده افزود که به دلیل تشدید جنگ، خشکسالی و تاثیرات کوید- ۱۹، حداقل ۱۲ میلیون افغان به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

به گفته او، امکانات موجود در دسترس دولت افغانستان و سازمان ملل متحد برای کمک رسانی به این شمار نیازمند، محدود است و نیاز است تا کشورهای متمول جهان در این راستا کمک کنند.

او تصریح کرد که این نیازمندی طی درخواست مشترک دولت افغانستان با سازمان ملل، اعلام شده از فاجعه انسانی در کشور جلوگیری شود.

پاینده یادآور شد که رهبری کمک رسانی را دولت افغانستان بر عهده دارد؛ زیرا با تجربه که از گذشته در این زمینه وجود دارد، بهترین و موثرترین راه مصرف کمک‌های جهانی دولت بوده است.

به گفته او، معاونیت اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان رهبری و نظارت از روند مصرف این کمک‌ها را برعهده خواهد داشت و ملل متحد و انجیوها هم زیر نظارت آن کار خواهند کرد.

او همچنین خاطر نشان کرد که ساحاتی که از خشک سالی و جنگ آسیب دیده از طرف وزارت‌های مختلف شناسایی شده و برای کمک رسانی هماهنگی بهتر به وجود آمده است.

این در حالی است که تنها در یک ماه اخیر بیش از ۳۰ هزار خانواده در نتیجه تشدید جنگ در ولایت‌های مختلف از خانه‌های شان بیجا شده و به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید