طالبان: بر ۸۵ درصد افغانستان کنترل داریم / دولت افغانستان ادعای گروه طالبان را رد کرد

0

دولت افغانستان ادعای گروه طالبان مبنی برداشتن کنترول بر ۸۵ در صد این کشور را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ یک نمایندهٔ طالبان روز جمعه نهم جولای (۱۸ سرطان) در مسکو ادعا کرد که از ۳۹۸ ولسوالی، ۲۵۰ آن در کنترول این گروه قرار دارد.

اما طارق آرین، سخنگوی وزارت داخلهٔ افغانستان در صحبت با صدای امریکا این ادعای گروه طالبان را “واهی” خواند.

او گفت: “اگر این ادعای این‌ها یک فیصد هم واقعیت می‌داشت، رهبران این‌ها در خارج زندگی نمی‌کردند. خانواده ها و بچه‌های شان (فرزندان شان) در بیرون نمی‌بود.”

شهاب الدین دلاور عضو هیات مذاکره کنندهٔ طالبان روز جمعه در مسکو در پاسخ به سوالی گفت که اگر این گروه بخواهد در جریان دو هفته تمام افغانستان را تصرف خواهند کرد.

اما طارق آرین گفت که برخلاف گفته‌های طالبان، تلفات این گروه هر روز افزایش می‌یابد و “اجساد خود را در پنجاب (ایالت پاکستان) و آنسوی خط در گورهای دسته‌جمعی دفن می‌کنند”.

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به تجهیز و تمویل گروه طالبان متهم کرده و می‌گوید که رهبران این گروه در پاکستان زیست دارند و حتا زخمی هایشان نیز در شفاخانه های پاکستان تداوی می‌شوند. اما پاکستان این اتهامات را رد می‌کند.

سخنگوی وزارت داخلهٔ افغانستان خطاب به گروه طالبان گفت که “فرصت صلح را از دست ندهند و نوکری را کنار بگذارند”.

دولت افغانستان همچنان ادعای طالبان مبنی بر سقوط بندر اسلام قلعه و تورغندی هرات در مرز با ایران را رد کرده و می‌گوید که در حال حاضر، نیروهای امنیتی افغان در این بنادر حضور دارند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید