پایان نشست بین الافغانی تهران ؛ جنگ راه‌ حل بحران افغانستان نیست

0

نشست دو روزه بین الافغانی در تهران پایان یافت و در اعلامیه پایانی این نشست آمده است که جنگ راه حل مساله افغانستان نیست و باید همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه حل سیاسی و صلح آمیز صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ نشست بین الافغانی تهران روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه با حضور هیات سیاسی طالبان به رهبری شیر احمد عباس ستانکزی و هیاتی از طرف دولت افغانستان برگزار شد. در ترکیب هیات دولت افغانستان، یونس قانونی، سلام رحیمی، کریم خرم، ارشاد احمدی، ظاهر وحدت و محمدالله بتاش هستند.

در اعلامیه پایانی این نشست که توسط نعیم وردک؛ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر منتشر شده، آمده است که هر دو هیات از مساعی و حسن نیت ایران در مورد تامین صلح در افغانستان و مهمان نوازی ابراز امتنان می‌کنند.

طبق اعلامیه، هیات‌های دولت و طالبان با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ، به موافقه رسیدند که جنگ راه حل مساله «افغانستان نبوده و باید همهٔ تلاش ها در جهت رسیدن به راه حل سیاسی و صلح آمیز توجیه گردند».

در این اعلامیه آمدم است که گفتگوها در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسایل بصورت مفصل و با صراحت مطرح شده است.

در اعلامیه پایانی نشست بین الافغانی تهران آمده است که هیات‌های دولت و طالبان، تصمیم گرفتند مواردی را که ضرورت به مشورت و وضاحت بیشتر دارد مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن طی نشست بعدی که در نزدیکترین فرصت ممکن دایر خواهد شد مورد بحث قرار داده، به نتیجه برسند.

در این اعلامیه آمده است که طرف‌ها نشست تهران را فرصت و زمینه جدید برای تقویت راه حل سیاسی معضل افغانستان می‌دانند.

دو طرف حملاتی را که خانه‌های مردم، مکاتب، مساجد و شفاخانه‌ها را هدف قرار داده باعث تلفات ملکی می‌شود و همچنان تخریب تاسیسات عامه را به شدت تقبیح کرده خواستار به سزا رساندن عاملین آن شده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید