نشست وزیران خارجه ۵ کشور آسیای مرکزی ؛ اشتباه گذشتهٔ “رهاکردن افغانستان به حال خودش” نباید تکرار شود

0

وزیران خارجه پنج کشور آسیای مرکزی با اشاره به تشدید ناامنی‌ها در افغانستان تاکید کرده‌اند که اشتباه گذشتهٔ “رهاکردن افغانستان به حال خودش” نباید تکرار شود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته که وزیران امور خارجه پنج کشور آسیای مرکزی و افغانستان و نمایندگان سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و دیپلوماسی پیشگیرانه برای جلوگیری از بحران مقیم عشق‌آباد طی نشستی به میزبانی وزیر امور خارجه کشور، نگرانی شدید شان را در مورد افزایش سطح خشونت‌ها در کشور اعلام داشتند.

در اعلامیه آمده که آنان بر ضرورت تأمین عاجل صلح و تطبیق پروژه‌های کلان اقتصادی که منجر به اتصال کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی از طریق افغانستان می‌شود، تأکید کردند.

اعلامیه افزوده که وزیران امور خارجه پنج کشور آسیای مرکزی به‌شمول اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغیزستان همراه با نمایندگان دفتر یوناما در کابل و نماینده سازمان ملل در عشق‌آباد، ابراز امیدواری کردند تا طالبان هرچه عاجل به میز مذاکره برگشته و مذاکرات معنادار صلح را از سر بگیرند.

اشتراک کنندگان این نشست با اشاره به حساسیت شرایط و باریکی روند صلح، وزرای خارجه خاطرنشان نمودند که اشتباه گذشتهٔ “رهاکردن افغانستان به حال خودش” نباید تکرار شود. بادرنظرداشت عواقب وخیم بشری ناشی از تشدید جنگ، وزرای خارجه و نمایندگان ملل متحد ضمن تقبیح سطح بلند خشونت‌ها از روند صلح افغانستان حمایت خویش را اعلام نموده بر ادامهٔ کمک‌های بشردوستانه خویش با مردم و دولت افغانستان به وزیر امور خارجه کشور اطمینان دادند.

وزارت امور خارجه کشور گفته که حین صحبت در مورد گسترش همکاری‌های مواصلاتی و ترانسپورتی وزیر امور خارجه اوزبیکستان گفت: “صلح پایدار در افغانستان تضمین ثبات و رفاه برای تمام آسیای مرکزی است”. همچنان وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت که “کشورش حاضر است تا به‌منظور تطبیق پروژه‌های کلان اقتصادی، اتصال منطقه‌یی و ترانسپورتی از هر کوشش منطقه‌یی و بین‌المللی برای رسیدن به صلح در افغانستان کمک همه‌جانبه نماید”.

به همین ترتیب وزیر امور خارجه تاجیکستان، قزاقستان و قزغیزستان از آمادگی همه‌جانبهٔ دول‌شان برای حمایت از روند صلح افغانستان آمادگی خویش‌را ابراز داشتند و تأکید کردند که باید سازمان ملل متحد در پروسهٔ موفقیت گفتگوهای صلح افغانستان نقش اساسی را ایفا نماید.

وزیر امور خارجه کشور از حمایت همه‌جانبه و مستمر کشورهای آسیای میانه از افغانستان طی دو دهه گذشته و روند صلح افغانستان قدردانی نموده، بر اهمیت ادامهٔ این حمایت‌ها تاکید کرد.

آقای اتمر، عدم پابندی طالبان را برای عملی‌کردن تعهدات‌شان مبنی بر قطع روابط با گروه‌های تروریستی بین‌المللی، کاهش خشونت‌ها و اشتراک در مذاکرات معنادار صلح عامل عمدهٔ گسترش بحران دانسته و تعهدات عملی‌شدهٔ دولت افغانستان را به‌شمول رهایی بیش از شش هزار زندانی طالبان برجسته ساخت.

در خاتمه، وزیر امور خارجه بر ادامهٔ مشورت‌های سیاسی و تأمین آتش‌بس فوری برای جلوگیری از وقوع بحران گسترده‌تر بشری تأکید کرد و همچنان تعهد قوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان را برای عقب‌راندن گروه طالبان و تأمین امنیت سرحدات، بزرگ‌شهرها و خطوط مواصلاتی و ارتباطی اعلام داشت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید