بزرگزاری نشست علمای دینی در کابل ؛ طالبان به فتوای علمای جهان اسلام احترام گذاشته و جنگ را متوقف کنند

0

شمار زیادی از علمای د دینی در یک گرد‌همایی بزرگ در کابل، بار دیگر جنگ و خشونت را در کشور حرام خوانده و از طالبان خواستند که به موقف علمای جهانی اسلام مبنی بر حرام بودن جنگ افغانستان احترام بگذارند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ شمار زیادی از علمای دینی، امروز چهارشنبه (۱۶ سرطان) در یک گرد‌همایی بزرگ در کابل با حمایت از موقف نشست علمای افغانستان، عربستان و پاکستان در مکه می‌گویند هیچ بهانه برای ادامه جنگ در افغانستان باقی نمانده است.

مفتی جمال الدین یکی از سخنرانان این گردهمایی گفت:” در شرایط کنونی کشور صلح یک فرض عین است ما از طالبان می‌‎خواهیم که جنگ را متوقف کرده و تن به آتش‌بس فوری بدهند”.

این عالم دینی صلح را ضد فساد و یک نیاز مبرم جامعه خوانده تاکید نمود که طالبان باید فورآ به میز مذاکره بین‌الافغانی حاضر شده و به فتوای علمای بزرگ جهان اسلامی مبنی بر حرام بودن جنگ جاری در افغانستان احترام گذاشته و آن را (جنگ و خشونت) متوقف کنند.

وی بیان داشت:” پیام ما برای هیات مذاکره کننده طرفین درگیر جنگ این است که اگر برای تامین صلح دروغ هم بگویند در احادیث پیامبر جوزا دارد و عبادت است. برای تامین صلح عادلانه و سراسری تلاش کنید”.

در همین حال مولوی عبدالقادر قانع نیز گفت:” جنگ جاری در افغانستان حرام و ناروا است و هر چه زودتر باید این خشونت و وحشت متوقف شود”.

مولوی قانع گفت:” برای دوام جنگ هیچ بهانه برای طالبان باقی نمانده است، بزرگترین پایگاه نظامی امریکایی‌ها ( بگرام)  امروز تخیله شده است این جنگ برادرکشی و مسلمان کشی است و هیچ ربط به دین و جهاد ندارد”.

وی گروه طالبان را به لجاجت در تامین صلح و متوقف شدن جنگ متهم کرده گفت:” به اساس احادیثی پیامبر کسی و یا گروه که خواهان صلح نیست باید همه علیه آنها ایستاده شوند”.

این عالم دینی خطاب به طالبان گفت:” از خدا بترسید و صلح کنید تا به کی وحشت و دهشت؟ تن به آتش‌بس فوری دهید بیش از این باعث خون ریزی نشوید”.

از سویی هم محمد یعقوب حیدری والی ولایت کابل گفت:” به اساس فتوای علمای جهان اسلام، جنگ امروز در افغانستانا برادرکشی و مسلمان‌کشی است، طالبی که در امریکا نشسته از حجاب دختر و از آیات قرآن خبر ندارد؛ آمده دروازه کابل را دروازه جنت می‌خواند”.

وی با بیان اینکه امروز برای ما رو‌های عادی نیست گفت:” ما علیه گروه یاغی طالبان محاسبات خویش را داریم، آن سرباز ما که طالب را می‎کشد نزد ما غازی است، چون ما بالای خانه کسی در کراچی و پشاور حمله نکردیم آنها آمده بالای خانه‌ها ما حمله کردند”.

آقای حیدری افزود:” طالب افغانستان و مردم ما را از خود نمی‌دانند به همین دلیل لازم است تا علمای بار دیگر موقف تند علیه این گروه اعلام کنند”.

چند روز قبل شورای سراسری علمای افغانستان نیز جنگ جاری را برادرکشی و مسلمان کشی خوانده و از طالبان خواسته بود که هر چه زودتر به صلح و آتش‌بس تن دهند. پیش از آن نیز علمای دینی بسیاری از کشورهای اسلامی جنگ افغانستان را ناروا و نامشروع خوانده اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید