بهبود روند صلح، تهران، میزبان نمایندگان دو طرف منازعه

0

نشست گفت‌وگوهای بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان به میزبانی ایران در محل وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.

«سید رسول موسوی» مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ایران در توییتی از حضور همزمان چهار هیئت از افغانستان در تهران خبر داد و نوشت: تهران میزبان همزمان چهار هیئت افغانستانی شامل هیئت کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان، هیئت عالیرتبه سیاسی طالبان، هیئت عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت و هیئت عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع است.

محمد یونس قانونی عضو ارشد جمعیت اسلامی، کریم خرم، ارشاد احمدی، محمدالله بتاش، ظاهر وحدت و سلام رحیمی اعضای هیئتی سیاسی هستند که از کابل به تهران رفته است.

هیئت گروه طالبان نیز به رهبری ملا عباس استانکزی در این نشست حاضر شده است.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک هیئت بلندپایه این گروه به سرپرستی «شیر محمد عباس استانکزی» معاون دفتر سیاسی طالبان به تهران سفر کرده است.

نعیم افزوده است که این هیأت به دعوت رسمی ایران عازم این کشور شده است.

وی گفته:” اینکه یک هیئت بلند رتبه به سرپرستی شیر محمد عباس استانکزی به دعوت رسمی کشور همسایه ایران، به آنجا رفته است تا در مورد مسائل ذی ربط و دوجانبه با مقامات کشور ایران گفتگو نمایند”.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار گفت: این نشست با اشاره به شکست ایالات متحده آمریکا در افغانستان و حضور بیش از دو دهه در این کشور که موجب خرابی‌های بسیاری شده است، برگزار شد.

محمد جواد ظریف در ادامه افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران برای کمک به روند گفت و گوها میان جناح های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحران های جاری در کشور افغانستان، آمادگی دارد.

وی با اشاره به نتایج نامطلوب ادامه منازعات در افغانستان گفت: بازگشت به میز مذاکرات بین الافغانی و تعهد به راهکار‌های سیاسی، بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان است.

ظریف خطاب به مردم و رهبران سیاسی در کشور افغانستان گفت: امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.

همزمان با برگزاری نشست صلح در تهران، مذاکرات صلح در دوحه نیز کمی از حالت بن بست و توقف دور گشته و روند گفتگوها در دوحه میان هیئت های مذاکره کننده مستقر در قطر نیز در حال بهبود است.

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، می‌گوید که با هیأت مذاکره‌کننده صلح طالبان در دوحه دیدار کرده و حمایت این سازمان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده است. هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما با نشر خبرنامه‌ای تأکید می‌کند که مذاکرات صلح باید اصل باشد و به عنوان تنها راه برای پایان دادن به درگیری‌ها و امید دادن به مردم افغانستان، در اولویت قرار گیرد. این نهاد می‌افزاید که تنها راه پایان دادن به خشونت‌ها و برآورده کردن آرزوهای مردم افغانستان، شروع مذاکرات واقعی صلح است.

محمد‌نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اما طی یک مصاحبه گفت که اعضای تیم هیأت مذاکره‌کننده دولت در دوحه حاضر شده‌اند و گفت‌وگوها میان دو طرف آغاز شده است.

به گفته او گروپ‌های تماس در جریان هفته گذشته نشست‌هایی داشته‌اند، اما تاکنون روی موضوعاتی که باید بحث شود، توافق نشده است. نعیم تصریح می‌کند که هنوز هم در گفت‌وگوهای صلح مشکلات وجود دارد.

به نظر می رسد با وجود تمام مشکلات موجود اما هر دو طرف‌ تلاش دارند روی موضوعات اساسی بحث‌ را آغاز کنند تا به این ترتیب در مدت کوتاهی به نتیجه ملموسی دست یابند.

شاید بتوان سفر هیئت عالی رتبه مقامات طالبان به تهران و همزمان بهبود در مذاکرات بین الافغانی در دوحه را گامی مؤثر در جهت حل و فصل منازعات کنونی، از طریق گفت وگو و مذاکره دانست.

در این میان نقش مؤثر کشورهای همسایه مخصوصا جمهوری اسلامی ایران برای میانجی گری و تقریب آراء هر دو طرف به عنوان یک کشور مؤثر در منطقه که مشترکات فرهنگی و دینی فراوانی با جمهوری اسلامی افغانستان دارد، غیر قابل انکار می باشد.

شاید بهتر بود قبل از آن که جنگ و خشونت ها در افغانستان به اوج خود برسد این نشست ها برگزار می شد، اما اکنون هم می توان گفت هنوز دیر نشده است و با وجود جنگ و خشونت در کشور، نباید از دیپلماسی و مذاکره نا امید شد.

همه طرف ها و علی الخصوص کشورهای همسایه به خوبی می دانند شعله ور شدن آتش جنگ داخلی و ناامنی در افغانستان به نفع هیچ طرفی نمی باشد، در این میان شاید بیشرین آسیب را مردم افغانستان ببینند اما کشورهای منطقه نیز با چالش های جدی از جمله بازگشت مهاجرین از افغانستان به دیگر کشورها و افزایش قاچاق انسان و در پی آن ناامنی های جدی که می تواند مرزهای کشورهای همسایه را تهدید کند، مواجه خواهند شد.

بنابراین در کنار دستگاه دیپلماسی دولت افغانستان، کشورهای همسایه نیز باید تمام تلاش خود را برای کاهش خشونت ها و نشاندن طرف های منازعه بر سر مسز مذاکرات به عمل آورند، که ما امروز شاهد نمونه ای از این دست تلاش ها از سوی همسایه غربی خویش یعنی جمهوری اسلامی ایران هستیم و امید است این تلاش ها به همین نقطه ختم نشده و تا رسیدن به یک نتیجه نهایی و توافق عملی و مؤثر در راستای ایجاد آتش بس و توقف خشونت ها، ادامه یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید