آغاز نشست بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان در تهران

0

نشستی در مورد صلح افغانستان با اشتراک هیات‌های دولت افغانستان و طالبان در ایران با سخنرانی جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه این کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت خارجه ایران در اعلامیه‌ای گفته است در این نشست نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان حضور دارند.

گفته می‌شود که یک هیات دولت افغانستان با اشتراک یونس قانونی، سلام رحیمی، کریم خرم، ارشاد احمدی، ظاهر وحدت و محمدالله بتاش به تهران سفر کرده‌است.

مقام‌های دولتی تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

هیاتی از طالبان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی به دعوت رسمی ایران، به تهران سفر کرده‌است.

نعیم وردک؛ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امروز (چهارشنبه، ۱۶ سرطان) در توییتی این خبر را منتشر کرده‌است.

او نوشته‌است که هیات طالبان به دعوت ایران به این کشور رفته تا در مورد مسائل ذی‌ربط و دوجانبه با مقامات ایرانی گفتگو کند.

وردک افزوده است که هیات طالبان امروز جلسه‌ای با برخی از چهره‌های سیاسی افغان برگزار خواهد کرد. به گفته او، در این نشست پیرامون وضعیت فعلی کشور و حل مشکلات از طریق گفتگوها تبادل نظر و بحث صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که به تازگی گزارش شده که طالبان برای تسریع روند صلح اعلام آمادگی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است: «گفتگوها و روند صلح در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت و انتظار می‌رود که وارد مرحله‌ مهمی شود.»

وی افزوده است: «احتمالا یک‌ماه طول خواهد کشید تا به مرحله‌ای برسیم که هر دو طرف برنامه‌های کتبی صلح را ارایه کنند. ما در گفتگوهای صلح بسیار جدی هستیم.»

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید