طالبان : مذاکرات صلح در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ی گفته است که این گروه تا ماه آینده یک پیشنهاد صلح مکتوب به دولت کابل ارائه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک مصاحبه با رویترز گفته است که  مذاکرات و فرایند صلح در روزهای آتی سرعت خواهد گرفت و انتظار می‌رود که وارد فاز مهمی شود و طبیعتا درباره برنامه‌های صلح خواهد بود.

او با بیان اینکه تازه‌ترین دور مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است، گفت: احتمالا یک ماه به طول خواهد انجامید تا به مرحله‌ای برسیم که طرفین برنامه صلح مکتوب خودشان را به اشتراک بگذارند. گرچه ما (طالبان) دست بالا را در میدان نبرد داریم، ما درباره مذاکرات و گفت‌وگو بسیار جدی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات نماینده طالبان گفت، مذاکره یگانه راه‌حل پایان دادن به ۴۰ سال جنگ در افغانستان است.

این مقام آمریکایی گفت: ما از طرفین می‌خواهیم وارد مذاکرات جدی برای تعیین یک نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان شوند که به یک راهکار عادلانه و پایدار برسد. جهان تحمیل با زور یک دولت در افغانستان را نخواهد پذیرفت. مشروعیت و کمک برای هر دولتی در افغانستان تنها در صورتی ممکن می‌شود که این دولت احترام اساسی به حقوق بشر را رعایت کند.

در همین حال ناجیه انوری، سخنگوی وزارت امور صلح افغانستان تایید کرد که مذاکرات بین افغان‌ها از سر گرفته شده است. او گفت: خیلی سخت است که پیش‌بینی کنیم طالبان سند مکتوب خودشان برای یک برنامه صلح را ظرف یک ماه تحویل ما دهد اما بیایید خوش‌بین باشیم. ما امیدواریم که آنها سند خودشان را ارائه کنند تا بفهمیم چه می‌خواهند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید