سریال سقوط، عقب نشینی تاکتیکی یا واگذاری قدرت

0

میررحمان رحمانی، در نشست عمومی مجلس، گفت که حکومت ‏افغانستان باید در رابطه به وضعیت امنیتی، تدابیر و استراتژی منظم داشته باشد‎.‎

او افزود: “به کمیسیون‌های دفاعی و امنیتی، وظیفه می‌دهم تا مسؤولان امنیتی و دفاعی را دعوت ‏کرده و برنامه‌ی آن‌ها را برای جلوگیری از سقوط ولسوالی‌ها بشنوند و با مردم شریک بسازند.”.

به گفته‌ی آقای رحمانی، سقوط ولسوالی‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، قابل ‏پیش‌بینی بود و تغییرات به‌میان‌آمده در میدان‌های نبرد، تحت هیچ شرایطی نظام و حاکمیت ملی ‏را تهدید نخواهد کرد‎.‎

رییس مجلس نمایندگان، در ادامه‌ی صحبت‌هایش، از طرف‌های درگیر جنگ خواست تا از تلفات ‏غیرنظامیان جلوگیری کنند‎.‎

او، هم‌چنان از حکومت افغانستان خواست تا در راستای تهیه‌ی تجهیزات نظامی برای نیروهای ‏مردمی در ولایت‌ها، توازن را در نظر گرفته و از تبعیض خودداری کند‎.‎

از سوی دیگر محمدعلم ایزدیار، معاون اول مشرانو جرگه،  نیز از حکومت افغانستان می‌خواهد تا در باره‌ی تخلیه‌ی ولسوالی‌ها از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی، به باشنده گان وضاحت بدهد.

آقای ایزدیار، در نشست عمومی مشرانو جرگه، گفت: باید حکومت به نگرانی مردم در باره‌ی تخلیه‌ی ولسوالی‌ها وضاحت بدهد. باید با عاملان تخلیه‌ی ولسوالی‌ها بر اساس قوانین عسکری برخورد شود. هم‌چنان باید از نیروهایی که در برابر دشمن ایستاده‌گی می‌کنند، تقدیر شود.

سریال سقوط ولسوالی ها و پاسگاه های امنیتی به دست طالبان به نحو عجیب و بی سابقه ادامه دارد و این امر موجب نگرانی وکلای پارلمان شده است.

اما آنچه که بیشتر به این نگرانی ها دامن می زند، احتمال همکاری و تبانی حکومت و نیروهای امنیتی با طالبان است، زیرا در بسیاری از موارد مشاهده می شود که ولسوالی ها بدون هیچگونه درگیری تسلیم طالبان می شوند و حتی در برخی موارد نیروهای امنیتی قبل از رسیدن طالبان به منطقه، ولسوالی را رها کرده و منطقه را ترک می کنند.

ذبیح الله عتیق؛ نماینده بدخشان در مجلس، در این باره می گوید: در طول یک شبانه روز ولسوالی های زیباک، یاوان، شهدا، شکی، نسی، خواهان، واخان و اشکاشم بدون درگیری رها شدند که طالبان شماری از این ولسوالی ها را تصرف کرده اند.

وی همچنین افزود که نیروهای امنیتی روز گذشته ولسوالی شکی را بدون درگیری رها کردند که هنوز طالبان به این ولسوالی نرسیده اند.

از جمعه شب(۱۱ سرطان) تا شب گذشته یکشنبه(۱۳ سرطان) از میان ۲۸ ولسوالی در بدخشان تنها ولسوالی کران و منجان باقی مانده و سایر ولسوالی ها از تصرف دولت خارج شده است.

این در حالی است که بنا به گفته برخی منابع، تقریبا طی یک ماه اخیر، تمام ولسوالی های تخار به دست طالبان سقوط کرده و هیچ ولسوالی‌ای در اختیار دولت باقی نمانده است.

طالبان در حال حاضر به اطراف شهر تالقان؛ مرکز تخار رسیده اند و هر شب بر پوسته های امنیتی این شهر حمله می کنند و نیروهای امنیتی تنها در حالت دفاعی قرار دارند.

اینهمه در حالی است که در هفته های گذشته دولت از راه اندازی عملیات بازپس‌گیری ولسوالی های از دست رفته تخار خبر داده بود؛ عملیاتی که هنوز از راه اندازی‌اش خبری نیست.

چگونه ۲۷ ولسوالی بدخشان طی سه روز سقوط کرد؟
سؤالی که عتیق الله ذبیح؛ نماینده بدخشان در پاسخ به آن گفت: ولسوالی های بدخشان بنا بر دو علت به دست طالبان سقوط کرد؛ اول اینکه دولت به نیروهای امنیتی جزئی ترین کمک را نرساند و دوم سقوط ولسوالی های تخار فشار طالبان را بر بدخشان افزایش داد و روحیه نیروهای امنیتی ضعیف شد.

عتیق افزود که نیروهای امنیتی و مردمی در ولسوالی های راغستان، بهارک و یاوان سخت در مقابل طالبان جنگیدند و پس از نرسیدن کمک مجبور به عقب نشینی گشته و یا به طالبان تسلیم شدند.

نیروهای امنیتی، ۱۴ ساعت در ولسوالی راغستان مقاومت کردند؛ اما پس از نرسیدن نیروی کمکی و تجهیزات، ۱۱ شهید، ۶ زخمی و ۲۵ تن دیگر اسیر دادند و ولسوالی به دست طالبان سقوط کرد.

نماینده بدخشان در پارلمان کشور می گوید که طی سه روز اخیر بیش از ۱۰۰ نیروی امنیتی در نبرد با طالبان شهید شدند و ده ها تن دیگر شان اسیر این گروه گردیده و هزاران میل سلاح شان به دست طالبان افتاده است.

حملات طالبان بر بدخشان از پنجشنبه شب هفته گذشته آغاز گردید، در نخست این گروه بر پوسته های ناحیه هشتم شهر فیض آباد حمله کردند و پنج پوسته تصرف شد و پس از آن ولسوالی های بدخشان یکی پس از دیگری به دست این گروه افتاد.

اکنون با این اوصاف باید دید مجلس و سنای افغانستان در برخورد با سقوط ولسوالی ها و احتمال تبانی برخی مسؤولین با طالبان در کنار بی کفایتی و بی توجهی مقامات امنیتی به انجام پشتیبانی لازم از نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی ها، چگونه اقدام می کنند.

از سوی دیگر اما حکومت همچنان اصرار بر سیاست عقب نشینی تاکتیکی دارد، در حالی که سیاست عقب نشینی تاکتیکی دولت خواسته یا نا خواسته موجب تضعیف روحیه نیروهای امنیتی و دفاعی میگردد و در طرف مقابل برای دشمن یک دستاور تبلیغاتی محسوب می شود و آن ها از این عقب نشینی تاکتیکی حکومت به عنوان فتح و پیروزی یاد می کنند که این خود موجب تقویت روحیه طرف مقابل گردیده و دست برتر را در جنگ روانی و تبلیغات رسانه ای به آنان می دهد، علاوه بر اینکه هزینه های بازپس گیری مناطق از دست رفته به مراتب بیشتر خواهد بود زیرا طالبان اطراف مناطق تحت تصرف خود را مین گذاری کرده و قطعا استحکامات لازم را در حوزه دفاعی انجام خواهند داد.

بنابراین حکومت باید در اسرع وقت و با تمام قوا و همچنین با هماهنگی کامل با نیروهای خیزش مردمی و حمایت از آنان، اقدام به بازپس گیری مناطق از دست رفته نموده و با انجام پشتیبانی های لازم از مناطق تحت تسلط خویش، از سقوط مناطق بیشتر به دست طالبان جلوگیری کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید