سقوط ولسوالی‌های بدخشان ؛ پناه بردن بیش از ۱۰۰۰ نیروی دولتی به تاجیکستان

0
عکس آرشیو

رسانه‌های تاجیکستانی گزارش داده‌اند که پس از سقوط ولسوالی‌های خواهان، شکی، نسی، مایمی، شغنان و اشکاشم ولایت بدخشان افغانستان، بیش از هزار نیروی امنیتی مستقر در این ولسوالی‌ها به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  به نقل از خبرگزاری خاور تاجیکستان، مرکز مطبوعات نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی این کشور، گزارش داده‌‌است که پس از سقوط این ولسوالی‌‌ها یک‌هزار و ۳۷ نیروی امنیتی افغانستان از مرز عبور کرده و وارد خاک تاجیکستان شده‌اند.

این خبرگزاری، امروز دوشنبه، ۱۴ سرطان در گزارشی نوشته‌است که این ۵ ولسوالی بدخشان به تازگی به دست جنگجویان طالبان سقوط کرده‌است.

در همین حال، احمدجاوید جاوید؛ عضو شورای ولایتی بدخشان در گفتگو با خبرگزاری افق، سقوط ولسوالی‌های خواهان، شکی، نسی، مایمی، شغنان و اشکاشم را تایید می‌کند و می‌گوید که شمار زیادی از نیروهای امنیتی پس از سقوط ولسوالی‌ها به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند؛ اما آمار آن از چند صد نفر نمی‌گذرد.

این عضو شورای ولایتی افزود که این نیروها بدون درگیری، مراکز ولسوالی‌ها را رها کرده و پس از عقب‌نشینی آن‌ها گروه طالبان در آنجا حضور یافته و کنترل ولسوالی‌ها را به دست گرفته‌اند.

به گفته او، بسیاری از ولسوالی‌های بدخشان بدون درگیری به طالبان واگذار شده و گروه طالبان هم تمام تجهیزات برخی از تاسیسات دولتی و نهادهای خیریه را با خود برده‌اند.

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته‌است.

با این حال، وزارت دفاع ملی، روز گذشته از اعزام صدها نیروی کماندوی تازه‌نفس به بدخشان خبر داد.

دفتر والی بدخشان می‌گوید که در پی حملات طالبان در نواحی شهر فیض‌آباد، تلفات سنگینی به گروه طالبان وارد شده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید