دستکم ۲۵ کشته در درگیری میان ارتش و معترضان در میانمار

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت
منازعه نیروهای نظامی میانمار و معترضان در شهر مرکزی دپاین ده‌ها قربانی و مصدوم به جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ به نقل از دویچه وله، درگیری بین قوای نظامی میانمار و جوانان معترض به کودتا در شهر مرکزی دپاین، به بهای جان حداقل ۲۵ نفر تمام شد. رسانه‌ها و شاهدان واقعه گفته‌اند که چهار موتر نظامی از جمعه در شهر مستقر شده بود و سربازان با تجهیزات سنگین به مصاف جوانانی رفتند که به سلاح‌های سبک مجهز بودند.

روزنامه دولتی “گلوبال نایت آو میانمار” اما گزارش داده که “تروریست‌های مسلح” در کمین نیروهای امنیتی نشسته بودند و طی عملیاتی یک سرباز را به قتل رسانده و شش نفر دیگر را مجروح کردند. این روزنامه نوشته که تیراندازی سربازان به واحدهای مقاومت یک واکنش تلافی‌جویانه و برای عقب راندن آنها بود.

شهر دپایین در ولایت ساگایینگ و در ۳۰۰کیلومتری پایتخت میانمار واقع شده است. رویترز نوشت، سخنگوی ارتش میانمار پاسخ سوال این خبرگزاری برای روشن شدن جوانب امر را نداده است.

واحدهای مردمی موسوم به “نیروی دفاع خلق” در وبسایت خود اعلام کرده‌اند که ۱۸ کشته و ۱۱ زخمی داده‌اند. این واحدها پس از کودتای نظامی در میانمار به صورت خودجوش برای مقاومت در برابر ارتش تشکیل شده‌اند و برخی از آنها با دولت ساقط شده به رهبری آنگ سان سوچی در تماس هستند.

این واحدهای چریکی زیرزمینی را می‌توان بازوی نظامی دولت سایه در میانمار به حساب آورد.

از زمان وقوع کودتا در اول فبروری  در میانمار و ساقط شدن دولت آنگ سان سوچی، تظاهرات روزانه در این کشور علیه جنرال‌های ارتش جریان دارد. در بسیاری مناطق میانمار نیز که محل زندگی اقلیت‌های قومی است، گروه‌های شبه‌نظامی درگیر کشمکش‌ بین خود هستند.

در مناطق مرزی منازعه بین این گروه‌ها بر سر خودمختاری بیشتر از سایر نقاط است. مردم شهر دپاین در مرکز میانمار عمدتا از قوم “بامار” هستند؛ قومی که در ارتش دست بالا را دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید