لاوروف و انتقاد از بی‌مسؤولیتی برخی از مقامات افغان در قبال وضغیت بد اوضاع امنیتی

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه آنچه وی از آن به عنوان بی مسوولیتی برخی ازمقام ها در کابل در بارۀ اوضاع در کشور یاد می‌کند انتقاد می‌کند و می‌گوید یکی ازعلت‌های بدتر شدن رفتار غیرمسؤولانه شماری از مقام‌ها در حکومت افغانستان است.

آقای لاوروف در ای باره گفته‌است:«این ما را نگران می سازد، زیرا دراین اوضاع رفتار برخی مقام‌ها در کابل غیرمسؤولانه است، و درشرایطی نیروهای ناتوهم به گونۀ شتاب‌زده از افغانستان بیرون شدند، این نیروها حتی یک گزارش هم ازانجام درست برخی از وظایف شان از خود برجا نگذاشتند . با این شرایط ، داعش به طور فعال در حال توسعه سرزمین‌ها است ، در درجه اول در شمال افغانستان ، درست در مرز با کشورهایی که متحدان ما هستند.»

این در حالیست که مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور برای جلب پشتیبانی روسیه به مسکو رفته‌است.

رحمت الله اندر، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی گفت:«هر دو مشاور امنیت ملی در بارۀ تامین صلح و مبارزه با تروریزم و مبارزه با مواد مخدر … و برای بیشتر کردن مشوره‌ها صحبت کردند.»

با این حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که تبلغات به سود طالبان سبب شده اند تا برخی ازبخش‌ها به دست این گروه بیافتند.

آقای عبدالله گفت:«برنامه نیست که ما خدای نخواسته کشور را به طالب تسلیم کنیم.»

این سخنان در حالی ابراز میگردد که میزان خشونت‌ها و حملات طالبان در بخش‌های مختلف در کشور در حال افزایش است.

در تازه‌ترین رویداد، منابع محلی از بدخشان می‌گویند که در حملۀ طالبان برنیروهای خیزش مردمی در حوزه هشتم شهر فیض آباد، حدود بیست تن ازاین نیروها جان باختند.

همزمان منابع ازافتادن مرکز ولسوالی تیشکان بدخشان به دست طالبان خبرمی دهند.

اما حکومت می گوید که چندین حمله طالبان در بخش‌های دیگر با وارد شدن تلفات سنگین به این گروه عقب زده شده‌اند.

منابع محلی از شدت گرفتن جنگ در حومه‌های شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان و جان باختن چندین تن از نیروهای دولتی و خیزش های مردمی خبرمیدهند.

اسلام یفتلی، باشنده بدخشان گفت:«طالبان ساعت ده کم یازده شب حملات تهاجمی خود را در ناحیه هشتم شهر فیض آباد که یفتل بالا آغاز کردند.»

عبدالله ناجی، عضو شورای ولایتی بدخشان گفت:«دو پوسته از خیزش مردمی و اردوی ملی بدست طالبان افتادند تلفات هم به نیروهای امنیتی دفاعی وهم به طالبان رخ داده است.»

یک شهروند کشور که نمی‌خواهد هویت‌اش فاش شود می‌گوید که از چندین هفته به این سو چند عضو خانواده‌اش که سربازاند در ولسوالی الیشنگ لغمان درمحاصره طالبان استند.

فهیم، عضو خانواده سربازان گیرمانده در لغمان گفت:«حال خداوند شاهد است که تیلفون شان رخ نمی شود.»

از سوی دیگر سفارت امریکا در واکنش به پخش گزارش‌ها در بارۀ ناگذیر شدن برخی از رادیوهای محلی به پخش تبلیغات طالبان می‌گوید که این گروه می خواهند آواز رسانه‌ها را خاموش کند و ویران شدن زیرساخت‌های عمومی، غارت و قتل غیرنظامیان و سربازان از سوی طالبان، پنهان کاری نماید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید