طالبان اراده صلح ندارند، مقاومت تنها راه پیروزی

0

رییس شورای عالی مصالحه ملی، از چهره های مطرح سیاسی کشور خواست که به ولایت‌های‌شان برگردند و مردم را در پشتیبانی از نیروهای امنیتی در برابر طالبان بسیج کنند.

به گفته عبدالله عبدالله، طالبان در طول ده ماه گذشته وقت کشی کرده و اکنون با استفاده از خلا بوجود آمده از خروج نیروهای نظامی خارجی از کشور به دنبال تشدید جنگ و نا امنی هستند.

عبدالله عبدالله همچنین بیان داشت که ادامه هر چند ادامه جنگ به تقویت تروریسم در افغانستان کمک می کند، اما صلح یک مسئله دو طرفه است و طرف مقابل هم باید اراده صلح داشته باشد که طالبان چنین اراده ای ندارند.

وی که در ششمین نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی در ارگ صحبت میکرد افزود: متأسفانه طالبان وقت‌کشی کردند به جای مذاکره به تشدید جنگ پرداختند. مردم به نیت طالبان برای صلح شک داشتند، با تشدید جنگ‌ این شک قوی‌تر شده است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افزود که امروز مسأله‌ی بقا، سلامت و وحدت و یکپارچگی کشور مطرح است. باید اولویت خود را واضح سازیم. هیچ کسی طرفدار ادامه و تشدید جنگ نیست، اما در برابر این وضعیت نمی‌شود خاموش ماند.

دکتور عبدالله عبدالله تأکید کرد، اگر تعبیر شود که در شورای صلح هستیم و در جنگ بی‌تفاوت بمانیم، این یک تصویر خیالی است. مردم ما مال و جان شان را از دست می‌دهند. واضح است که قلباً صلح می‌خواهیم و راه بهتر از صلح وجود ندارد. اما صلح‌خواهی ما به تنهایی کافی نیست. مصالحه تعامل دو طرفه است. طرف مقابل نیز باید اراده‌ی واقعی شان را برای صلح نشان دهند. جنگ به دروازه‌ی شهرها رسیده و باید این واقعیت را درک کنیم و در برابر آن بی‌تفاوت نباشیم.

همچنین عبدالله از سیاسیون و متنفذین مستقر در کابل می خواهد به مناطق خویش بازگردند، وی با بیان این مطلب که؛ اگر کسی فکر می کند با حضور در مناطق خود می تواند حداقل یک موضع را حفظ کند، دیگر بودن در کابل برای او مجاز نیست.

این اظهارات ریاست شورای عالی مصالحه ملی در حالی صورت می گیرد که وی به همراه محمد اشرف غنی رییس جمهور دولت افغانستان به تازگی از سفر ایالات متحده آمریکا بازگشته اند.

به نظر می رسد این تغییر موضع رییس شورای عالی مصالحه ملی ناشی از وعده های مقامات واشنگتن مبنی بر حمایت از حکومت موجود باشد و اینکه تغییر رویکرد در گفتار مقامات شورای عالی مصالحه ملی به همین نقطه ختم نشده و حتی شاید در عمل تغییراتی در شیوه کار این شورا به وجود بیاید.

نکته دیگر این است که طالبان با بی تفاوتی نسبت به نشست های صلح در دوحه و تحریم نشست استانبول به طور صریح مشروعیت و صلاحیت هیئت مذاکره کننده را زیر سوال برده است و این مسئله به نحوی خشم مقامات شورای عالی مصالحه ملی را به دنبال داشته و اکنون مقامات ارشد این شورا برای مؤثر جلوه دادن شورای عالی مصالحه ملی در تحولات افغانستان، دست به تغییر رویکرد زده اند.

اما آنچه که امروز به عنوان مهمترین مسئله در کشور از آن یاد می شود، فارغ از عملکرد مسئولین فعلی، حفظ نظام کنونی بر پایه مردم سالاری و دموکراسی است، بنابراین پر واضح است که تمام نهادهای حاکمیتی در این راستا باید تلاش جدی نمایند.

شورای عالی مصالحه ملی به عنوان یکی از نهادهای مهم حاکمیتی در کشور که مامور تامین صلح و امنیت در کشور می باشد ازاین قاعده مستثنا نبوده و باید در کنار کار دیپلماسی و پیگیری مذاکرات صلح، با قاطعیت از نظام مردم سالار بر پایه قانون اساسی حمایت کند و اکنون به نظر می رسد تنها راه مقابله با دشمن مقاومت در برابر حملات آنان و در مرحله بعدی بازپس گیری مناطق سقوط داده شده توسط طالبان و در نهایت بازگرداندن طرف مقابل بر سر میز مذاکره می باشد.

و این امر، محقق نمی شود مگر با اجماع ملی برای دفاع مشروع از حاکمیت قانون، پشتیبانی همه جانبه از نیروهای دفاعی و امنیتی در کنار سازمان دادن و حمایت منظم از نیروهای بسیج مردمی.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید