گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون

0
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک تماس تلیفونی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود در مورد برخی از مسائل بین المللی همچون وضعیت لیبیا، بحران اوکراین و اوضاع قره باغ با وی رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ به نقل از روسیا الیوم، در بیانیه کرملین آمده است که دو رئیس جمهور بر ادامه تلاش‌ها جهت کمک به فعال سازی روند سیاسی لیبیا با مشارکت همه طرف‌های اصلی تأکید کردند.

همچنین پوتین همتای فرانسوی خود را در جریان پیشرفت در اجرای توافق نامه سه جانبه در مورد مناقشه قره‌باغ قرار داد و گفت: به لطف حضور نیروهای حافظ صلح روسیه ، شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی عادی فراهم شده و وضعیت تا حد زیادی ثبات پیدا کرده است. موانع موجود در مسیرهای اقتصادی و نقلیات برطرف شده است.

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که “مشارکت قوی‌تر شرکای اروپایی، به ویژه فرانسه در حل مسائل بشردوستانه در مناطق تحت تأثیر درگیری” لازم است.

درباره بحران اوکراین نیز، دو رئیس جمهور خواستار “احیای روند مذاکره به منظور اجرای توافقنامه‌های مینسک شدند که تنها راه برای حل و فصل بحران در دونباس (در جنوب شرق اوکراین) بوده و هست.

در این بیانیه آمده است که رئیس جمهور روسیه به اقدامات “مخرب” کی‌یف که منجر به سرخوردگی و ناکامی تلاش‌های صورت گرفته از جمله در چارچوب نورماندی می‌شود، اشاره کرد.

وی همزمان بر لزوم پایبندی مقامات اوکراین به تعهدات خود، برقراری یک گفتگوی مستقیم با دونتسک و لوگانسک و تعیین وضعیت حقوقی ویژه برای منطقه دونباس تاکید کرد.

پوتین همچنین در مورد نتایج نشست روسیه و امریکا در جینوا در ۱۶ جون به ماکرون توضیح داد.

روئسای جمهور دو کشور در این مذاکرات اهتمام ویژه‌ای به مسائل ثبات و امنیت در اروپا داشتند و در مورد چشم اندازهای همکاری بین روسیه و اتحادیه اروپا و ضرورت حل فوری مسائلی چون امنیت سایبری، مبارزه با تروریزم بین المللی، صحت، آب و هوا و حل اختلافات منطقه‌ای که به ایجاد روابط سازنده و قابل پیش بینی بین روسیه و اتحادیه اروپا و بازگشت به یک گفتگوی عادی مبتنی بر احترام متقابل کمک کند، تبادل نظر کردند.

پوتین تأکید کرد: “اگر اتحادیه اروپا تمایل واقعی برای این امر داشته باشد ، روسیه آماده است.”

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید