عبدالله در نشست کمیته‌ رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی : طالبان به جای مذاکره به تشدید جنگ پرداختند

0

ششمین نشست کمیته‌ رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی، با حضور محمداشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس این شورا در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛داکتر عبدالله که در این نشست که امروز چهارشنبه (۹ سرطان) برگزار شده بود، گفت:” جلسه در زمانی برگزار می‌شود که قوت‌های خارجی از افغانستان خارج می‌شوند و جنگ تشدید یافته است”.

وی بیان داشت، این در حالی است که هیأت ما در دوحه حضور دارند و اراده‌ جمهوری اسلامی افغانستان برای صلح پابرجا بود و است. اما متأسفانه طالبان وقت‌کشی کردند به جای مذاکره به تشدید جنگ پرداختند. مردم به نیت طالبان برای صلح شک داشتند، با تشدید جنگ‌ این شک قوی‌تر شده است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افزود که امروز مسأله‌ بقا، سلامت و وحدت و یکپارچگی کشور مطرح است. باید اولویت خود را واضح سازیم. هیچ کسی طرفدار ادامه و تشدید جنگ نیست، اما در برابر این وضعیت نمی‌شود خاموش ماند.

داکتر عبدالله تأکید کرد، اگر تعبیر شود که در شورای صلح هستیم و در جنگ بی‌تفاوت بمانیم، این یک تصویر خیالی است. مردم ما مال و جان شان را از دست می‌دهند. واضح است که قلباً صلح می‌خواهیم و راه بهتر از صلح وجود ندارد. اما صلح‌خواهی ما به تنهایی کافی نیست. مصالحه تعامل دو طرفه است. طرف مقابل نیز باید اراده‌ واقعی شان را برای صلح نشان دهند. جنگ به دروازه‌ شهرها رسیده و باید این واقعیت را درک کنیم و در برابر آن بی‌تفاوت نباشیم.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی علاوه کرد که در صف جمهوری فضا برای رقابت سالم وجود دارد. ممکن اختلاف‌های باشد، اما وقت بحث بقای کشور مطرح باشد همه متحدیم و باید بزرگان حاضر در این نشست نیز این موضوع را جدی بگیرند. با حمایت از نیروهای امنیتی و جمهوری اسلامی افغانستان، بقای کشور را تضمین کنیم.

داکتر عبدالله تأکید کرد که طالبان نباید فکر کنند که با خروج قوت‌های خارجی فرصت برای شان خلق شده که می‌توانند از راه زور حاکم شوند. مطمین باشید که هیچ کسی این اجازه را نمی‌دهد، اما بی‌تردید جنگ دوامدار خواهد شد.

وی گفت که شماری از کشورهای منطقه از حضور قوت‌های خارجی در اینجا خوشحال نبودند. اکنون وضعیت تغییر کرده است و مطمینم که آنها نیز طرفدار تشدید و تداوم جنگ نیستند. زیرا ادامه‌ جنگ‌ برای آنها نیز پیامدهای منفی دارد.

داکتر عبدالله با اشاره به سفر هیأت افغانستان به امریکا گفت که پیام امریکا واضح بود. آنها گفتند که از نظام و نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می‌کنند. اما خواستار اجماع سیاسی و مبارزه‌ جدی و صادقانه با فساد بودند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی تأکید کرد که لازم نیست در بیرون از کشور برای ما تذکر داده شود که اجتماع شکل بدهیم و اختلافات را کنار بگذاریم. در سفر که به ترکیه داشتم نیز با شماری از رهبران کشورهای مختلف دیدار کردم. پیام آنها نیز حمایت و تداوم همکاری با افغانستان بود. این فرصت نباید از دست برود.

ششمین نشست کمیته‌ رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی در حالی برگزاری می‌شود که طالبان مسلح حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش داده اند اما این حملات طالبان با مقاومت نیروهای امنیتی و دفاعی و خیزش های مردمی روبرو شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید