دیدار روسای جمهور امریکا و اسراییل در کاخ سفید

0
جو بایدن در دیدار با رییس جمهور اسراییل اظهار داشت: «آن‌چه می‌توانم به شما بگویم این است که ایران هرگز تحت نظارت من به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.»

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه ۷ سرطان در دیدار با رئوون ریولین، رئیس جمهور اسراییل، در کاخ سفید به او اطمینان داد که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

جو بایدن در آغاز این نشست اظهار داشت: «آن‌چه می‌توانم به شما بگویم این است که ایران هرگز تحت نظارت من به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.»

دیدار روسای جمهور دو کشور تنها چند هفته پس از به قدرت رسیدن نفتالی بنت انجام می‌شود، چهره‌ای که جایگزین بنیامین نتانیاهو به حیث صدراعظم اسراییل شده است.

آقای بایدن ابراز امیدواری کرد که با صدراعظم جدید اسراییل به زودی در کاخ سفید دیدار کند.

ریولین نیز پس از این نشست به خبرنگاران گفت که از اظهارات جو بایدن درباره ایران «رضایت بسیار زیادی» دارد.

ایران و ایالات متحده مذاکرات غیرمستقیمی را در وین پیش می‌برند که هدف از آن بازگشت ایالات متحده به توافق اتمی، موسوم به برجام است. بازگشت احتمالی واشینگتن به برجام به معنای آن است که ایران نیز باید به سیاست نقض تعهدات اتمی خود پایان دهد و این تعهدات را تمام و کمال اجرا کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا، واشینگتن را از برجام خارج ساخت، امری که مورد حمایت بنیامین نتانیاهو بود. تهران نیز در واکنش به این موضوع به طور تدریجی از تعهدات اتمی خود عدول کرد.

اکنون مذاکرات دو کشور برای احیای برجام موجب نگرانی اسراییل شده است. یک روز قبل از دیدار جو بایدن و ریولین، وزرای خارجه دو کشور امریکا و اسراییل نیز در رم دیدار داشتند که در جریان آن دیدار یائیر لاپید گفت که کشورش در خصوص بازگشت احتمالی امریکا به برجام، «ملاحظات جدی» دارد.

دولت نفتالی بنت تاکید کرده که از طریق اثرگذاری بر امریکا و تعامل با واشینگتن، در صدد دور کردن واشینگتن از بازگشت به برجام یا گنجاندن نظرات اسراییل در توافق است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید