نتیجه سفر به آمریکا، تکرار وعده های لفظی

0

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله به همراه هیئتی متشکل از مسئولین دولتی به ایالات متحده آمریکا سفر نموده و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کردند.

طبق برنامه از پیش اعلام شده، رئیس جمهور کشور در جریان این سفر با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، رئیس و اعضای کانگرس و سنا، مقامات عالی رتبه دولتی و شخصیت های تاثیرگذار آن کشور، دیدارهای جداگانه انجام داده و با آنان در مورد فصل جدید روابط میان دو کشور، تقویت هرچه بیشتر مناسبات دیپلوماتیک، تمویل، تجهیز و‌ حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی، همکاری آمریکا با بخش‌های اقتصادی و انکشافی افغانستان و  مبارزه مشترک با تروریسم، بحث و تبادل نظر نمودند.

در حاشیه این دیدارها ریاست جمهوری افغانستان با خانواده های قربانیان جنگ افغانستان نیز دیدار داشته و با آن ها به گفتگو نشست.

با تمام این اوصاف اما چگونگی این سفر نشان از نگاه متفاوت مقامات آمریکا به مسئولین افغانستان بود، نگاهی که با روحیه استقلال طلبانه و آزادی خواه مردم افغانستان در تضاد می باشد.

در ابتدای ورود غنی و هیئت همراه هیچ مقام عالی رتبه سیاسی برای استقبال از رئیس جمهور افغانستان به میدان هوایی نیامده بودند و ورود هیئت افغانستانی به خاک آمریکا، کاملا ساده و تقریبا بدون تشریفات سیاسی و دیپلماتیک رایج در سطح بین الملل همراه بود.

در ادامه همچنین بعد از دیدار اشرف غنی و عبدالله عبدالله با جو بایدن در یک اتفاق بسیار عجیب و نادر، رئیس جمهور آمریکا حاضر به همراهی رئیس جمهور افغانستان در نشست خبری بعد از ملاقات که در تمام دنیا مرسوم است، نشد و محمد اشرف غنی به تنهایی به این نشست خبری رفت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

اما در مورد دستاوردها و پیامدهای سفر مقامات افغانستان به آمریکا باید گفت، عملا هیچ اتفاق جدید و تازه ای در میدان رخ نداد و مقامات ایالات متحده آمریکا و در راس آنان جو بایدن بر خروج کامل نیروهای آمریکایی تا موعد مقرر تاکید ورزیدند.

البته آقای غنی هم به تصمیم ایالات متحده احترام گذاشت و آن را یک تصمیم تاریخی و انقلابی خواند، بنابراین می توان گفت سفر غنی و هیئت همراهش به آمریکا هیچ دستاوردی در حوزه امنیتی و دفاعی کشور نداشت.

البته قابل ذکر است که نیروهای آمریکایی در یک اقدام تقریبا نمادین و نمایشی، ساعاتی قبل از دیدار بایدن و غنی در کاخ سفید، برخی از مواضع گروه طالبان را مورد حمله هوایی قرار دادند که با توجه به اوضاع میدانی نبرد، می توان گفت این دست حملات هیچ تاثیر بسزایی در تغییر اوضاع میدان ندارد و کاملا نمادین می باشد.

اما با این حال جو بایدن در این دیدار بر حمایت لوجیستیکی و سیاسی از دولت و نیروهای دفاعی افغانستان تاکید کرده که علاوه بر تکراری بودن این وعده ها، با عملکردی که از مقامات آمریکا سراغ داریم، به خوبی فهمیده میشود که این وعده ها بیشتر جنبه شعاری دارد و به نحوی نمایش رسانه ای و تبلیغاتی محسوب می شود.

موید نمایشی بودن ادعاهای مقامات آمریکایی در حمایت از نیروهای افغانستانی، نحوه خروج آن ها از پایگاه هوایی بگرام و کیفیت تحویل دادن پایگاه به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است که به گفته شاهدان و حاضران در صحنه، نیروهای آمریکایی تا آنجا که توان داشتند، تجهیزات موجود و باقی مانده در پایگاه بگرام را تخریب کرده و قراضه های آن را تحویل نیروهای افغانستان داده اند، از تجهیزات نظامی تا وسایل غیر نظامی، اما پرکاربرد که می توانست حداقل نیازهای جانشنیان آنان را تامین کند.

حال کشوری که اینگونه با همپیمان به اصلاح استراتژیک خود رفتار می کند، چگونه می تواند قابل اعتماد باشد.

بنابراین باید گفت، سفر مقامات عالی رتبه سیاسی کشور افغانستان به ایالات متحده آمریکا، نه تنها دستاورد جدی در حوزه دفاعی و امنیتی نداشت، بلکه نحوه برخورد مقامات آمریکایی با سران جمهوری اسلامی افغانستان، به نوعی رسمیت و اعتبار مقامات اجرایی کشور افغانستان را هم زیر سوال برد و این را میتوان از توئیت ملک ستیز، تحلیلگر مسایل افغانستان در صفحه فیس بوکش دانست آن جا که می گوید، که سفر غنی و عبدالله به واشنگتن اهمیتی ندارد.

همچنین اعضای مجلس سنا، در واکنش به سفر اخیر سران کشور به آمریکا تاکید کردند که در این سفر طرف آمریکایی هیچ تعهد جدیدی درباره افغانستان نداشت.

«محمد علم ایزدیار» معاون اول سنا با انتشار بیانیه‌ای درباره اظهارات نمایندگان این مجلس درباره سفر هیئت افغانستان به واشنگتن اظهارداشت: «آنچه وعده کردند تکرار مواضع و سیاست گذشته آن‌ها بود که بارها در ملاقات‌هایشان در کابل و از طریق رسانه‌های آمریکایی گفته بودند».

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها در رابطه به تشدید جنگ‌ها در افغانستان، به نتیجه رسیدن روند صلح و فشار آوردن بر حامیان طالبان هیچ موضع جدید و جدی نداشتند.

ایزدیار خاطرنشان کرد که هفته گذشته نیز معاون سفارت آمریکا در ملاقات با هئیت اداری سنا همین موضع بایدن را مطرح کرده بود.

اما با تمام این اوصاف می توان یک نتیجه از این سفر گرفت و آن اینکه مردم و مقامات کشور افغانستان به خوبی متوجه شدند که نگاه ایالات متحده به افغانستان و مسئولان کشور افغانستان، نگاهی تحقیرآمیز و به نوعی نگاه از بالا و ارباب رعیتی به حساب می آید و برای مردم غیور افغانستان پذیرفتن چنین نگاهی به آنان دشوار است.

هر چند غرب گرایان و وابستگان به سیاست های غرب در کشور که از این روابط ناسالم و غیر دیپلماتیک سود می برند و با نفوذ در رسانه ها و در دست گرفتن نبض اطلاع رسانی به مردم، سعی دارند تا این امر را به نحوی پنهان کنند و خود را قهرمان این داستان جلوه دهند، اما در واقع باید گفت تلاش مذبوحانه آنان به جایی نخواهد رسید و مردم غیرتمند و آزاده افغانستان اثبات خواهند کرد که در راه کسب استقلال و عزت در جایگاه در جامعه جهانی نیازی به قبول رفتارهای تحقیرآمیز مقامات کشورهای غربی و هیچ کشوری در سطح منطقه و جهان نداشته و همواره با تکیه به توان داخلی و با قدرت به پیش خواهد رفت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید