رئیس مجلس نمایندگان : نیروهای بسیج مردمی شامل ارتش محلی شوند

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

میررحمان رحمانی؛ رییس مجلس نمایندگان می‌گوید که حکومت باید نیروهای بسیج مردمی را تحت نام ارتش محلی در چوکات وزارت دفاع ملی مورد «حمایت همه‌جانبه» قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ رحمانی که امروز (دوشنبه، ۷ سرطان) در نشست عمومی مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت که نیروهای بسیج مردمی برای دفاع از تمامیت ارضی و حفظ ارزش‌های نظام جمهوری و به حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی سلاح برداشته‌اند و فعالیت آنان باید قانونی شود.

رحمانی افزود که تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان نیز در ولایت‌های مختلف کشور علیه گروه طالبان بسیج شده‌اند.

او همچنین تأکید کرد: «همه وظیفه داریم که در شرایط حساس [کنونی] از هر طریق ممکن از نظام و دولت خود حمایت کنیم و در کنار نیروهای نظامی خود قرار گیریم.»

از سویی هم، رییس مجلس نمایندگان از اعضای این مجلس خواست که برای جلوگیری از سقوط ولسوالی‌ها به‌دست طالبان، هرچه زودتر چگونگی سقوط ولسوالی‌ها و دلایل آن را به‌گونه‌ی جدی و همه‌جانبه مورد ارزیابی قرار دهند و نتایج آن را به هیأت اداری مجلس به‌گونه‌ کتبی بسپارند.

به گفته‌ی او، به‌دنبال این ارزیابی مجلس نمایندگان در هماهنگی با نهادهای ذیربط حکومتی تصامیم اساسی برای جلوگیری از سقوط بیشتر ولسوالی‌ها اتخاذ می‌کند.

همچنین میررحمان رحمانی از گروه طالبان و نیروهای دولتی خواست که به غیرنظامیان و دارایی‌های آنان آسیبی نزند. او با اشاره به تخریب دکان‌ها در ولسوالی‌های اندخوی فاریاب و سیاه‌گرد پروان گفت که هدف‌قراردادن غیرنظامیان و دارایی‌های آنان خلاف آموزه‌های اسلامی و اخلاقی و مفاد قوانین جنگی است.

قبل از این هم آقای رحمانی گفته بود که مجلس نمایندگان از بسیج مردمی علیه طالبان در چوکات نیروهای خیزش مردمی استقبال می‌کند. او از حکومت خواسته بود که این افراد را تمویل، تجهیز و مدیریت کند.

رییس مجلس نمایندگان تأکید کرده بود که باید این نیروها طوری توسط حکومت مدیریت شوند که آنان در آینده به جریان‌های «ضدامنیت» تبدیل نشوند.

این درحالی است که اخیرا به‌دنبال سقوط ولسوالی‌ها، ساکنان شماری از ولایات علیه گروه طالبان بسیج شده و در کنار نظامیان دولتی با جنگ‌جویان این گروه می‌جنگند. قبلا شماری از مسئولان ارتش گفته بوند که این نیروها برای شکست طالبان در میدان‌های جنگ مؤثر اند.

طالبان در هفته‌های گذشته حملاتش را شدت بخشیده‌اند. در حدود دو ماه گذشته، بیش از ۷۰ ولسوالی در نقاط مختلف کشور به‌دست این گروه سقوط کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید