ایران : گفت‌وگوهای بین الافغانی تنها راه‌حلی است که برای افغانستان وجود دارد

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که امنیت ایران و افغانستان به هم پیوستگی جدی دارد؛ تحولات را با دقت پیگیری می کنیم.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تحولات افغانستان گفت، امنیت ایران و افغانستان به هم پیوستگی جدی دارد و طبیعی است که از نزدیک موضوعات افغانستان را پیگیری می‌کنیم؛ گفتگوهای بین الافغانی تنها راه حلی است که وجود دارد.

خطیب‌زاده در نشست خبری درباره اوضاع افغانستان گفت:‌ “با طرف‌های مختلف افغانستانی در حال گفت‌وگو هستیم و معتقدیم حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی و رعایت حقوق اقلیت‌ها و دستاوردهایی که ملت افغانستان در دو دهه گذشته به سختی به دست آورده و گفت‌وگوهای اصیل بین الافغانی تنها راه‌حلی است که برای افغانستان وجود دارد”.

وی افزود: “همواره گفتیم آماده تسهیل گفت‌وگوها هستیم”.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره موضع رسمی ایران در قبال طالبان گفت: “طالبان همه افغانستان نیست و همه افغانستان نخواهد بود بخشی از افغانستان و بخشی از دولت و راه‌حل آتی افغانستان است”.

وی افزود: “این موضوعی است که بارها گفته شده است و آن‌چه مهم است دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های اصیل افغانستانی و رسیدن به یک راه‌حل مسالمت آمیز و پایدار در افغانستان است”.

خطیب‌زاده گفت: “امنیت ایران و افغانستان به هم پیوستگی بسیار جدی دارد و طبیعی است که افغانستان را با دقت و از نزدیک موضوعاتش را پیگیری می‌کنیم.”

وی در خصوص پیگیری موضوع افغانستان با دیگر کشورها نیز بیان کرد: “موضوع افغانستان همواره در بستر منطقه و در روابط ما با کشورها مطرح بوده و آینده افغانستان باید در داخل افغانستان تعیین شود”.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید