وزارت مالیه : افزایش مبلغ دو هزار افغانی بر حقوق معلمان از ۱۵ سرطان

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

وزارت مالیه اعلام کرد که افزایش مبلغ دوهزار افغانی در حقوق آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی از ۱۵ سرطان اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ رفیع تابع، سخن‌گوی وزارت مالیه روز (یک‌شنبه، ۶ سرطان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که این وزارت در تاریخ ۱۵ سرطان سند بودجه‌ میانی سال مالی ۱۴۰۰ را غرض تصویب به پارلمان می‌فرستد و به‌دنبال آن، افزایش حقوق آموزگاران، اجیران و کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی قابل اجرا است.

تابع خاطرنشان کرد که اگر سند بودجه‌ میانی سال هم از سوی پارلمان تصویب نشود، وزارت دارایی افزایش دوهزار افغانی در حقوق این کارکنان را اجرا می‌کند.

افزایش حقوق معلمان و کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی از موضوعات مورد بحث میان مجلس نمایندگان و حکومت در هنگام تصویب بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ بود. مجلس نمایندگان طرح بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ را به‌دلایلی از جمله به‌دلیل مدنظرنگرفتن افزایش معاشات، دو بار رد کرد.

این مجلس همچنین طرحی را در این مورد تأیید کرد. در این طرح پیشنهاد شده بود که برای یکسان‌سازی حقوق مأمورین، آموزگاران، خانواده‌های شهدا، سربازان،‌ متقاعدین و اجیران به خاطر تأمین عدالت اجتماعی از کُدهای سیاستگذاری «۹۱» و «۹۲» براساس رتبه حقوق افزوده شود.

همچنین این مجلس تأیید کرده بود که حقوق سیستم «NTA»، «CBR»، «Superskill» نیز کم شود و براساس رتبه حقوق به مأمورین، آموزگاران، خانواده‌های شهدا، سربازان، متقاعدین و اجیران افزوده شود.

بعدا کمیسیون مالی و بودجه‌ی مجلس نمایندگان در تاریخ ۲۹ دلو سال گذشته اعلام کرد که با حکومت بر سر افزایش حقوق آموزگاران، کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی و اجیران به توافق رسیده است.

براساس این توافق، از اول ماه حمل سال ۱۴۰۰ شمسی مبلغ دوهزار افغانی در ماه به حقوق آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی افزوده می‌شود.

همچنین وزارت دارایی در تاریخ ۲۳ دلو سال گذشته اعلام کرد که یک کُد اختصاصی برای افزایش معاشات در بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ ایجاد و در آن ۱.۷ میلیارد افغانی مدنظر گرفته است.

این وزارت افزوده بود که تا بررسی بودجه‌ی میانی سال، از صرفه‌جویی حقوق «ان‌تی‌ای» و مصارف دیگر حدود پنج تا شش میلیارد افغانی به این کُد اضافه می‌شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید