واکنش وزارت خارجه افغانستان به اظهارات وزارت داخله پاکستان

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

وزارت خارجه‌ افغانستان به اظهارات شیخ رشید، وزیر داخله‌ی پاکستان در مورد تحریک طالبان پاکستان (TTP) واکنش نشان داده و گفته است که این گروه به هیچ وجه در افغانستان هسته‌گذاری نشده و نه در خاک این کشور فعالیت دارد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی افغانستان که امروز (یک‌شنبه، ۶ سرطان) منتشر شده، آمده است که تحریک طالبان پاکستان براساس پالیسی امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، در کنار دیگر گروه‌های تروریستی، دشمن صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه شناخته شده است.

در اعلامیه همچنین آمده است که دولت افغانستان علیه تحریک طالبان پاکستان مانند دیگر گروه‌های تروریستی بدون هرنوع تبعیض، مبارزه می‌کند.

وزارت خارجه افزوده است که دولت افغانستان پیوسته بر عملی‌شدن قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل و توافق‌نامه‌ی صلح دوحه مبنی بر قطع روابط طالبان با دیگر گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی به‌شمول تحریک طالبان پاکستان، لشکر طیبه، جیش محمد، تحریک اسلامی ازبیکستان، تحریک اسلامی ترکستان شرقی، القاعده و داعش تأکید کرده است.

وزارت خارجه‌ی افغانستان به‌منظور تأمین صلح پایدار در افغانستان و تضمین ثبات و رفاه در منطقه، از تمامی کشورها به‌ویژه پاکستان خواسته است تا علیه گروه‌های تروریستی به‌صورت مشترک، یکسان و بدون تبعیض برخورد کنند.

وزارت خارجه‌ی افغانستان همچنین تأکید کرده است گروه‌های تروریستی باهم پیوند نزدیک و سازمان‌یافته دارند و کشورها نباید بگذارند این گروه در تبانی با همدیگر امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه را به خطر بیاندازند.

این درحالی است که شماری از رسانه‌های پاکستانی به نقل از شیخ رشید، وزیر داخله‌ی آن کشور گزارش کرده که او از گروه طالبان افغانستان خواسته است تا به تحریک طالبان پاکستان و دیگر گروه‌ها اجازه‌‌ی هیچ‌گونه فعالیتی را علیه پاکستان ندهد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به تکرار گفته است که به امریکایی‌ها در خاک کشورش پایگاه نمی‌دهد تا از آن در جنگ افغانستان استفاده کند.

وزیر داخله‌ی پاکستان با اشاره به این اظهارات عمران خان، گفته است که «انتظار ما از طالبان افغانستان این است که به تحریک طالبان پاکستان و دیگر عناصر اجازه‌ی هیچ‌گونه فعالیتی را ندهند که به زندگی و مال مردم پاکستان صدمه می‌زند».

آقای رشید همچنین گفته است که تا کنون ۸۸ درصد حصارکشی در مرز پاکستان و افغانستان انجام شده و انتظار می‌رود تا یک ماه آینده به پایان برسد. به‌گفته‌ی او، حصارکشی در امتداد مرزها به جلوگیری از حرکات غیرقانونی و قاچاق کمک می‌کند.

این اظهارات وزیر داخله‌ی پاکستان درحالی مطرح شده است که مقام‌های ارشد دولت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از گروه طالبان در افغانستان متهم کرده‌اند؛ اتهامی که از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید