امرالله صالح به پاکستان : هزینۀ همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود

0

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری کشور پس از برگشت رییس جمهور غنی و هیات همراهش از امریکا به کابل، به پاکستان هشدار داده که هزینۀ همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  آقای صالح، امروز یکشنبه (۶ سرطان) در یادداشتی در صفحه فیسبوکش، سفر رییس جمهور به امریکا را “پردستاورد” عنوان کرده و گفته است که “نقش منطقه در افغانستان پس از خروج قوای خارجی” یکی از موارد بحث مقام‌های ارشد افغان و امریکایی بوده است.

وی نوشته است: “اسلام‌آباد به عنوان میزبان طالبان از روز زایش تا امروز می‌تواند نقش قابل لمس در صلح بازی کند و بدین‌سان به دوست قابل باور ملت افغانستان تبدیل گردد…ادامه سیاست کنونی، یعنی در حرف با جمهوریت در عمل با طالبان هم برای ما و هم برای خودشان چیزی به جز از دست و پا زدن در لجن‌زار بی‌اعتمادی نخواهد بود.”

آقای صالح افزوده که سیاست انکار و بازی با الفاظ قناعت ساز نیست و طالبان هیچ امکان ندارند که بر افغانستان “چیره” گردند.

او همچنین گفته است: “قیمت همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود. وضعیت فرق کرده است. امروز نه تنها ما، بلکه وجدان‌های بیدار در پارلمان پاکستان سیاست کشتار در افغانستان را توسط گروه اله صفت طالبان محکوم می‌نمایند.”

پیش از این شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفته بود که مبادا در سفر آقای غنی و هیات همراهش به ایالات متحده، پاکستان مقصر ناامنی‌ها و به ایفا نکردن نقش در روند صلح افغانستان مسوول پنداشته شود.

معاون اول ریاست جمهوری کشور تاکید کرده که در حال حاضر، گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفته و به جز یک کشور، همه خواستار تحکیم روابط و مناسبات بهتر با حکومت افغانستان می‌باشند.

این در حالی است که آقای غنی چندی پیش در مصاحبه با روزنامۀ شپیگل آلمان پاکستان را به “حمایت سیستماتیک” از طالبان متهم کرد و گفت که طالبان از پاکستان حمایت مالی و لوژستیگی به دست می‌آورند و در همان کشور جلب و جذب می‌شوند. پیش از این نیز بارها مقام‌های دولت افغانستان و امریکا، پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان متهم کرده اند اما اسلام‌آباد همواره این ادعاها را رد کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید