صادرات افغانستان در شش ماه گذشته به ارزش ۴۵۰ میلیون دالر

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

مسؤولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که افغانستان در شش ماه سال جاری میلادی به ارزش ۴۵۰ میلیون دالر صادرات داشته‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ به‌گفتۀ مسؤولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، در هر هفته تا ۳۰ تُن کالاها و فرآورده‌های کشور از راه دهلیز هوایی به بیرون صادر می‌شوند که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۳۲ هزار ۸۰۰ تُن کالا از طریق دهلیز هوایی به بیرون صادر شده‌اند.

مسؤولان این اتاق، ابراز امیدواری می‌کنند که با بهبود روند صادرات کالاها به خارج تا پایان امسال، ارزش صادرات کشور به بیش از یک میلیارد دالر خواهد رسید.

میرزمان پوپل، مسؤول بخش صادرات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «از ماه سرطان فصل صادرات ما شروع می‌شود و تا ختم ماه میزان ادامه دارد. هفتصد میلیون دالر صادارت، هدف ما تا ختم ماه میزان است که ماه به این هدف می‌رسانیم».

مسؤولان ادارۀ «حرکت» اما می‌‎گویند که صادرات از راه زمین، با مشکلاتی روبه‌رو است.

حجت‌الله فضلی، رئیس اداره حرکت بیان داشت: «در سال ۲۰۲۰ میلادی مشکلات در مسیر زمینی بیشتر بود. بسیاری از راه‌ها مسدود بودند. اما امسال وضعیت خوب‌تر است».

شماری از آگاهان اقتصاد، افزایش صادرات کشور را برای بهبود کسر بیلانس بازرگانی در کشور مهم می‌دانند و می‌گویند که در این بخش باید راه‌های کم‌هزینه جستجو شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید