آمریکا، آغازگر جنگی که بایدن، آن را«بیهوده» می خواند

0

اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و تنی چند از همراهانشان عصر روز جمعه، چهارم سرطان، با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، در کاخ سفید دیدار کردند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در این دیدار اعلام کرده است که “نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند، اما حمایت این کشور از افغانستان ادامه می‌یابد.”

اشرف غنی نیز در این دیدار تصمیم بایدن برای خروج از افغانستان را «تاریخی» خوانده و تأکید کرده است که به این تصمیم احترام دارد و از آن حمایت می‌کند.

بایدن در این دیدار تأکید کرده است که رهبران افغانستان باید در مورد حمایت از صلح و ثبات در افغانستان اتفاق نظر داشته باشند و به اتحاد برسند.

جو بایدن گفته است که هرچند سربازان آمریکایی افغانستان را ترک می‌کنند، اما مشارکت پایدار دو جانبه قوی بین هر دو جانب ادامه خواهد یافت.

این دیدار و حواشی پیرامون آن در شرایطی صورت گرفت که افغانستان در بدترین اوضاع امنیتی در طول چند دهه گذشته قرار داشته و جنگ به نحو بی سابقه در کشور در حال جریان است.

روزانه ده ها نفر از نیروهای دو طرف در میدان های نبرد جان خود را از دست می دهند و هزاران نفر از محل زندگی خود آواره شده و تعداد زیادی از ولسوالی ها به دست طالبان سقوط کرده است.

در ابتدا به نظر می رسید سفر پر هزینه ارکان بلندپایه حکومتی به ایالات متحده آمریکا برای جلب نظر مقامات واشنگتن در بررسی مجدد برنامه خروج نیروهای نظامی آن ها از خاک کشور و جلب حمایت های نظامی و دفاعی آن ها باشد.

اما آقای غنی با «تاریخی» خواندن تصمیم مقامات کاخ سفید، مبنی بر خروج از خاک افغانستان و حمایت از روند خروج نیروهای خارجی از کشور به تمام گمانه زنی ها در این مورد خط بطلان کشید.

اما این تمام ماجرا نیست، جو بایدن در ادامه سخنانش در دیدار با غنی گفته که “رهبران افغانستان باید با هم متحد شوند و به این خشونت های بیهوده پایان دهند.”

بیهوده خواندن خشونت های جاری در افغانستان توسط رییس جمهور آمریکا نیز به منزله مهر تایید بر روند فعلی نظامیان آمریکایی در خروج از خاک افغانستان می باشد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت آقای بایدن جنگ فعلی جاری در افغانستان را جنگی بیهوده می داند و نمی خواهد سربازان کشورش در یک جنگ بیهوده و بی هدف تلف شوند.

با این وجود این سوال باقی می ماند که آغازگر این جنگ بیهوده چه کسانی بودند؟ آیا غیر از ایالات متحده آمریکا کس دیگری آغازگر این جنگ بیهوده بوده است؟ و اینکه اگر این جنگ بیهوده و بی هدف می باشد، چرا ایالات متحده به مدت دو دهه خود را درگیر جنگی بی هدف کرده است؟

از این سخنان بایدن به خوبی دانسته می شود که دولت و مردم افغانستان دیگر نباید چشم امیدی به کمک های نظامی کشورهای خارجی و در راس آن ها آمریکا داشته باشند، زیرا اساسا از نظر آنان، جنگیدن در افغانستان امری بیهوده است و جنگ جاری نیز کاملا بیهوده و بی هدف است.

در پاسخ به آقای بایدن گفت، شما بودید که بیست سال گذشته، جنگ را آغاز کردید و امروز بعد از بیست سال در بدترین شرایط در حال کشور ترک می باشید و این همچنین مقامات آمریکایی باید به خوبی بدانند که خروج غیر مسئولانه و عجولانه آنان از خاک کشور و امتیازاتی که به گروه تروریستی طالبان دادند، موجب شعله ور شدن این جنگ به اصطلاح آنان بیهوده است.

اما واقعیت این است که جنگ جاری در کشور، نه تنها بیهوده و بی هدف نیست بلکه کاملا از پیش طراحی شده و هدفمند می باشد و طراحان اصلی جنگ همان کسانی هستند که امروز آن را «بیهوده» می خوانند.

بنابراین ایالات متحده آمریکا به عنوان مسبب اصلی جنگی که خود، آن را بیهوده می خواند باید پاسخگوی جامعه جهانی و مردم افغانستان باشد که چرا جنگی بیهوده را به مردم افغانستان تحمیل کرد.

اما در مورد جنگ جاری در کشور باید به این نکته توجه داشت که دست هایی پشت پرده این جنگ این قرار دارند که هرگز به دنبال پایان یافتنن خشونت ها در خاک کشور افغانستان نبوده و نخواهند بود.

به همین دلیل مردم و رهبران سیاسی و جهادی باید کاملا هوشیارانه عمل کنند و اکنون که دشمنان داخلی و خارجی چهره حقیقی خود را به نمایش گذاشتند، بهترین زمان برای تغییر دادن معادله جنگ  به نفع ملت است.

بنابراین با اتحاد و همبستگی و ایجاد صفوف مقاوم در برابر دشمن باید ریشه فتنه را خشکاند و کشور را از چنگال تروریسم و افراط گرایی نجات داد، در عین حال اکنون بهترین زمان برای کسب استقلال سیاسی است، زیرا کشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آنان در عمل ثابت کردند، تنها چیزی که برای آنان هیچ اهمیتی ندارد، استقلال و ثبات سیاسی افغانستان است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید