دیدار و گفتگوی اشرف غنی و عبدالله با جوبایدن در کاخ سفید

0

محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه کشور با جو بایدن رئیس جمهور امریکا در کاخ سفید دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  جو بایدن در این دیدار بار دیگر بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرده است.

وی گفته که “افغان‌ها در مورد آینده شان تصمیم می‌گیرند، که چه می‌خواهند”

او افزود که “خشونت بی‌معنا” در افغانستان باید متوقف شود. آقای غنی نیز گفت که به تصمیم بایدن در خروج سربازان این کشور از افغانستان احترام می‌گذارد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا همچنان در توییتی پیش از دیدار با غنی و عبدالله نوشته بود که “در حالی که نیروهای امریکایی در حال خروج از افغانستان هستند، ما بر تداوم حمایت از مردم افغانستان تاکید می‌کنیم.”

آقای غنی بعد از دیدار با جو بایدن در کنفرانسی خبری به سوالات خبرنگاران جواب داد و کاخ‌سفید هم بیانیه‌ای در همین رابطه منتشر کرد.

آقای غنی در این کنفرانس خبری گفت که علاوه بر مسایل امنیتی و خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورش، موضوع تهیه واکسن کرونا برای مردم افغانستان هم در این دیدار طرح شده است.

در بیانیه کاخ‌سفید آمده که از سال ۲۰۰۲ ، ایالات متحده نزدیک به ۸۸ میلیارد دالر کمک امنیتی، ۳۶ میلیارد دالر کمک غیرنظامی از جمله ۷۸۷ میلیون دالر به طور خاص برای حمایت از زنان و دختران افغانستان اختصاص داده و تقریبا ۳/۹ میلیارد دالر هم کمک بشردوستانه به افغانستان کرده است.

همچنین کاخ‌سفید در این بیانیه آورده که کنگره امریکا در سال جاری – ۲۰۲۱ – بیش از ۳ میلیارد دالر کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده و آقای بایدن برای سال ۲۰۲۲ هم بیش از ۳٫۳میلیارد دالر درخواست کرده است.

سفر رهبران سیاسی افغانستان به واشنگتن در حالی انجام می‌شود که طالبان در هفته‌های اخیر بر شماری ولسوالی مسلط شده اند و درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی برای بازپس‌گیری مناطق از دست رفته در جریان است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید