محکوم شدن مامور پولیس قاتل جورج فلوید به ۲۲ونیم سال زندان

0
قاضی محکمه مینیاپولیس که پیش‌تر دریک شووین را به جرم قتل جورج فلوید مجرم شناحته بود با صدور حکم خود این افسر سابق پولیس را به تحمل ۲۲ و نیم سال زندان محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ قاضی محکمه مینیاپولیس که پیش‌تر دریک شووین را به جرم قتل جورج فلوید مجرم شناحته بود با صدور حکم خود این افسر سابق پولیس را به تحمل ۲۲ و نیم سال زندان محکوم کرد.

دادستان کل ایالت مینه‌سوتا می‌گوید این طولانی‌ترین حبس در تاریخ جزایی امریکا برای یک افسر سابق پولیس است.

دریک شووین ماه می سال گذشته و پس از آنکه همکارانش جورج فلوید را به اتهام استفاده از یک اسکناس ۲۰ دالری قلابی دستگیر کرده بودند، زانوی خود را روی گردن او به مدت حدود ۱۰ دقیقه نگه داشت و بی‌توجه به التماس‌های این مرد افریقایی‌تبار که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» آن قدر جورج فلوید را در این وضعیت روی زمین نگه داشت تا او بیهوش و کمی بعد جان داد.

قاضی به هنگام قرائت حکم خود گفت که این مدت زندان را به علت «سوء استفاده» دریک شووین در یونیفورم پولیس از «اعتماد و قدرتی» که به او اعطاء شده بود و همچنین نشان دادن «بی رحمی» نسبت به جورج فلوید به این مجازات محکوم کرده است.

مرگ جورج فلوید که انتشار ویدیوی ان خشم عمومی در امریکا و جهان را به دنبال داشت، در یک سال گذشته جرقه جدیدی به جنبش مدنی «جان سیاهان مهم است» زد که شعار اصلی آن مقابله با خشونت پولیس نسبت به افریقایی‌تباران است و خواستار مبارزه با نژادپرستی نهفته در ادارات پولیس امریکاست.

وکیل دریک شووین، ۴۵ ساله، ماه گذشته و در جریان محکمه گفته بود که موکلش «با نیتی صالح مرتکب اشتباه شده است» اما محکمه این افسر سابق پولیس را به اتهام قتل درجه دو و همچنین قتل درجه سه و امریت در قتل مجرم شناخت.

علاوه بر تحمل ۲۷۰ ماه زندان، محکمه، دریک شووین را تحت عنوان «مجرم یغماگر» وارد فهرست دائمی عدلیه کرد و به همین علت او را تا پایان عمر از مالکیت و حمل سلاح محروم کرد.

دریک شووین و سه پولیس همراه او در روز قتل جورج فلوید، همگی به نقض حقوق شهروندی جورج فلوید متهم شده‌اند. آن سه افسر پولیس هم برای دقایقی به همراه دریک شووین روی بدن جورج فلوید نشسته بودند تا او را که در برابر نشستن در موتر پولیس مقاومت کرده بود را در حالی که دستبند به دست داشت، روی زمین بدون حرکت نگه دارند.

اعضای خانواده جورج فلوید از حکم محکمه استقبال کرده‌اند و گفته‌اند «خشونت پولیس بالاخره مورد توجه قرار گر فته است».

بن کرامپ، وکیل خانواده جورج فلوید عصر جمعه، ۲۵ جون، و دقایقی پس از صدور حکم در توییتر نوشت: «این حکم تاریخی برای خانواده فلوید و ملت ما مرهمی است و ما را یک قدم به پاسخگو کردن (مجرمان) در برابر قانون نزدیک‌تر می‌کند».

بریجیت فلوید، خواهر جورج فلوید هم در واکنش به این حکم گفت آن را «نشانه‌ای از این که بالاخره خشونت پولیس جدی گرفته شده» می‌داند اما از نظر او برای مقابله با این خشونت «هنوز راه درازی در پیش است».

جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا، در نخستین واکنش به حکم دریک شووین گفته «متناسب به نظر می رسد اما هنوز جزییات آن را ندیده‌ام».

متن حکم محکمه حدود ۲۲ صفحه است که هنوز متن کامل آن علنی و رسانه‌ای نشده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید