امریکا سه میلیون دوز واکسین کرونا (جانسن و جانسن) به افغانستان می‌دهد

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

امریکا سه میلیون دوز واکسین کرونا شرکت جانسن و جانسن را به افغانستان کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ کرین ژان پییر، معاون سخنگوی قصر سفید گفت که این واکسین‌ها هفتۀ آینده در اختیار حکومت افغانستان قرار خواهد گرفت.

خانم ژان پییر همچنین گفت که ایالات متحده آکسیجن را نیز به افغانستان کمک خواهد کرد. با شیوع گستردۀ کروناویروس، کمبود شدید آکسیجن در افغانستان محسوس است.

پیش از این برنامۀ کوواکس سازمان جهانی صحت ۴۹۶ هزار و هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کووید-۱۹ شرکت استرازنیکا را به افغانستان کمک کرده و حدود دو هفته پیش نیز محمولۀ حاوی ۷۰۰ هزار دوز واکسین سینوفارم کمک چین به افغانستان مواصلت کرد.

بر اساس آمار، تا کنون فقط یک درصد جمعیت افغانستان واکسین کووید-۱۹ را دریافت کرده اند.

واکسین کووید-۱۹ شرکت جانسن و جانسن بر خلاف دیگر واکسین‌های این بیماری فقط یک دوز تطبیق می‌شود و این واکسین مانند واکسین شرکت فایزر و مودرنا جواز تطبیق را در ایالات متحده گرفته است.

اهدای سه میلیون دوز واکسین کووید-۱۹ به افغانستان در حالی اعلام می‌شود که افغانستان با سومین موج مرگبار همه‌گیری کروناویروس دست و پنجه نرم کرده و زیربنای ضعیف صحی افغانستان قادر به فراهم آوری خدمات صحی به گونۀ لازم به تمام بیماران کووید۱۹ نیست.

بر اساس آمار وزارت صحت عامۀ کشور، همه‌گیری کروناویروس تا کنون جان نزدیک به ۴۵۲۰ نفر را در افغانستان گرفته و کم و بیش ۱۱۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند. اما به دلیل کمبود امکانات آزمایشی و گزارشدهی موارد مرگ و میر، کارشناسان صحی می‌گویند که آمار حقیقی مرگ و میر و ابتلا به کووید-۱۹ در افغانستان به مراتب بلندتر از آمار رسمی است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید