وال استریت ژورنال : افغانستان ممکن است شش ماه پس از خروج نیروهای خارجی، سقوط کند

0

به گزارش وال استریت ژورنال ، مقام‌های اطلاعاتی امریکا به این نتیجه رسیده‌اند که دولت افغانستان ممکن است شش ماه پس از خروج نیروهای امریکایی، سقوط کند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وال استریت ژورنال روز چهارشنبه، دوم سرطان، با نشر گزارشی گفته است که آژانس اطلاعاتی امریکا در جریان هفته اخیر و پس از سقوط ده‌ها ولسوالی به دست طالبان، پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌اش را اصلاح کرده است.

این نشریه گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان در جریان یک ماه  اخیر، از ولسوالی‌ها بدون کدام مقاومتی عقب‌نشینی کرده‌اند یا هم با سپردن هاموی‌های امریکایی و تجهیزات، به گروه طالبان تسلیم شده‌اند.

وال استریت ژورنال به حملات طالبان در شمال افغانستان اشاره کرده و گفته است که گروه طالبان با حملات تهاجمی بسیاری از مناطق روستایی و ولسوالی‌ها را تحت کنترل‌شان در آورده‌اند. علاوه بر این، سیاست‌مداران محلی و بزرگان قبایل یک‌سری «توافق‌‌نامه‌های تسلیمی» را با نیروهای امنیتی افغانستان امضا کرده‌اند.

به گفته این نشریه، این نیروها که بیش‌تر‌شان ماه‌ها بدون حقوق وظیفه اجرا کرده‌اند، در ازای به دست آوردن تضمین عبور و مرور امن از سوی طالبان، کاروان‌های وسایل نقلیه زرهی و انبارهای تسلیحاتی، از جمله توپ‌خانه، خمپاره و مسلسل‌های سنگین را ترک کرده‌اند.

این گزارش در حالی به نشر رسیده است که ایالات متحده امریکا ۵۰ درصد از نیروهایش را از افغانستان بیرون کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید