گفتگو تلفنی وزیران خارجه افغانستان و قطر

0

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور طی تماس تلفنی با شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجهٔ دولت قطر در مورد روند صلح و تقویت همکاری‌های دوجانبه گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  آقای اتمر در این تماس تلفنی از میزبانی گفتگوهای صلح و حمایت‌های قطر در دو دهه گذشته، به ویژه کمک‌های آن کشور در راستای مبارزه با بیماری کوید-۱۹، از دولت و مردم آن کشور اظهار قدردانی کرد.

آقای اتمر همچنان با اشاره به خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان، پیرامون تدوام تعهد دولت افغانستان در راستای مبارزه با تهدیدها و استفاده از فرصت‌های مشترک درقالب روابط دوجانبه و چند جانبه صحبت نمود.

وزیر امور خارجهٔ کشور بر اهمیت آتش‌بس همه‌جانبه و دایمی و تأمین صلح با حفظ ارزش‌های حقوق بشری دو دههٔ گذشته در افغانستان نیز تأکید کرد و نقش دولت قطر را در تقویت روند صلح، با اهمیت توصیف نمود.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجهٔ دولت قطر اظهار داشت که دوحه متعهد به همکاری با افغانستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری می‌باشد و موفقیت گفتگوهای صلح را برای تحقق این اهداف، مهم و اساسی می‌داند.

آقای آل‌ثانی همچنان صلح و ثبات در افغانستان را در امتداد منافع منطقه و جهان دانسته و از حمایت دولت متبوعش از روند صلح، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

در این مکالمه، هر دوجانب در مورد تسریع روند امضاء موافقتنامه‌های دوجانبه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی نیز تبادل نظر نمودند.

گفتنی است که قطر میزبان گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است و گفتگوهای صلح افغانستان از یک سال بدین سو در دوحه در حال برگزاری است اما تاهنوز نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان نتوانسته اند که به توافق اساسی دست یابند. قطر رابطه خوبی با گروه طالبان دارد و دفتر سیاسی این گروه نیز در دوحه می‌باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید