سقوط بندر تجارتی شیرخان و عقب‌نشینی ۱۳۴ نیروی افغان به خاک تاجیکستان

0
عکس آرشیو

براساس گزارش‌ها، ۱۳۴ نفر از نیروهای افغان، پس از سقوط گذرگاه شیرخان بندر به دست طالبان به خاک تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  رسانه های  تاجیکستان گزارش داده است که پس از حمله طالبان به پاسگاه‌های مرزی گذرگاه شیرخان بندر، ۱۳۴ نفر از نیروهای افغان که نتوانستند در برابر طالبان مقاومت کنند، برای نجات جان‌شان وارد خاک تاجیکستان شده‌اند.

نیروهای مرزی تاجیکستان نیز در بیانیه گفته که با توجه به ارزش‌های بشردوستانه و حسن همجواری به نیروهای افغان اجازه ورود به خاک تاجیکستان را داده‌اند.

به گفته مرزبانان تاجیک، در میان نظامیان افغان چهار زخمی و یک کُشته نیز بوده است.

خبرگزاری خاور تصاویری را هم منتشر کرده که در آنها سربازان افغان، اسلحه و مهمات آنها و جریان کمک بهداشتی به یک سرباز زخمی را نشان می‌دهد.

گذرگاه مرزی شیرخان بندر در ولایت قندوز با ناحیه پنج تاجیکستان هم‌مرز است و یکی از گذرگاه‌های مهم برای واردات و صادرات کالای تجاری میان دو کشور محسوب می‌شود.

طالبان دو روز قبل ادعا کردند که با سقوط ولسوالی امام صاحب قندوز، شیرخان بندر را نیز تصرف کرده‌اند.

این گروه مدعی هستند که طی یک ماه اخیر حدود ۶۰ ولسوالی را در چندین ولایت از جمله در ولایت‌های شمالی و شمال شرقی تصرف کرده‌اند.

مقام‌های حکومتی می‌گویند، حملات طالبان موج موقتی است و به‌زودی نیروهای امنیتی، ولسوالی‌های از دست رفته را دوباره آزاد می‌کنند.

وزارت دفاع به تازگی اعلام کرده است که نیروهای امنیتی با حمایت نیروهای مردمی در شمال کشور در حال پیشروی هستند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید