سقوط ولسوالی‌های اندر و‌ آب‌بند غزنی توسط طالبان

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

منابع محلی در غزنی می‌گویند که ولسوالی‌های آب‌بند و اندر این ولایت به تصرف جنگجویان طالبان در آمده است.

امان الله کامرانی؛ معاون شورای غزنی گفت که آخرین پاسگاه امنیتی فعال در منطقه چهار دیوار ولسوالی اندر پس از سه روز درگیری به دست جنگجویان طالبان افتاده است.

معاون شواری ولایتی افزود که راه اکمالاتی این پاسگاه از مسیر زمین از دو ماه به این‌سو مسدود بود و اکمالات نیروهای مستقر در این پاسگاه بیشتر از طریق هوا صورت می‌گرفت. به گفته او این پاسگاه در چند روز اخیر در محاصره طالبان قرار داشت.

به گفته کامرانی این پاسگاه پس از چند روز درگیری میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان، شام روز گذشته سقوط کرده است.

او افزود که در این پاسگاه ۵۲ نیروی ارتش مستقر بودند که از این میان ۸ تن کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

معاون شورای ولایتی تصریح کرد که با سقوط این پاسگاه مقدار زیادی از تجهیزات و مهمات نیروهای دولتی به دست طالبان افتاده است.

کامرانی همچنین گفت که حال حاضر به جز یک پاسگاه نیروهای دولتی در منطقه سرد ده در مرز پکتیا، تمام نقاط اندر در کنترل طالبان قرار گرفته است.

معاون شورای ولایتی غزنی همچنین گفت که ولسوالی آب‌بند این ولایت نیز به تصرف جنگجویان طالبان در آمده است.

این عضو شورای ولایتی افزود که نیروهای دولتی از تنها پاسگاه مشترک امنیتی در منطقه آب‌بند غزنی عقب‌نشینی کردند. به گفته او با سقوط این پاسگاه تمام نقاط ولسوالی آب بند به دست طالبان قرار گرفته است.

اما غلام سخی زابلی؛ عضو شورای ولایتی می‌گوید که نیروهای دولتی پس از عقب نشینی از یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی آب‌بند، طی عملیاتی توانسته است این پاسگاه را دوباره تصرف کند.

گروه طالبان نیز ادعا کرده است که ولسوالی اندر و ولسوالی آب‌بند غزنی را تصرف کرده است.

این گروه ادعا کرده است که در این دو ولسوالی ۷۲ نیروی دولتی تسلیم شده و مقدار زیادی از سلاح و تجهیزات آن‌ها نیز به دست جنگجویان این گروه افتاده است.

این در حالی‌است که حملات جنگجویان طالبان در هفته‌های اخیر در ولایات مختلف کشور افزایش یافته است و تاکنون در نتیجه افزایش حملات جنگجویان این گروه، ده‌ها ولسوالی سقوط کرده است.

سیر سقوط‌ها به گونه‌ای تسریع شده که روزانه چندین ولسوالی به دست طالبان می‌افتد. در شماری از موارد، نیروهای امنیتی به طور پرسش‌برانگیزی بدون هیچ‌گونه مقاومت، ولسوالی‌ها و پایگاه‌های نظامی را با تجهیزات کامل در اختیار طالبان قرار می‌دهند.

امرالله صالح؛ معاون اول رییس جمهوری اخیرا در توضیح این رویه در ولسوالی شینکی زابل گفت که این «یک راز اطلاعاتی» است.

این‌همه در حالی است که چند روز پیش به حکم اشرف‌غنی، بسم‌الله محمدی به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی و عبدالستار میرزکوال به‌عنوان سرپرست جدید وزارت داخله به‌گونه رسمی معرفی و آغاز به کار کردند. همزمان ولی‌محمد احمدزی به حیث رییس ستاد ارتش، تعیین شده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید