وزارت امور خارجه : شورای امنیت سازمان ملل می گوید نظام طالبانی در افغانستان پذیرفتنی نیست

0

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گویند که جامعه جهانی به هیچ عنوان از بازگشت امارت طالبان در افغانستان حمایت نمی‌کنند و نظام طالبانی در افغانستان پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه، ۲ سرطان) در اعلامیه‌ای گفته است که حنیف اتمر؛ وزیر امور خارجه شام روز گذشته (سه شنبه، ۱ سرطان) در نشست شورای امنیت سازمان ملل، پیرامون وضعیت امنیتی افغانستان با اعضای این شورا گفتگو کرده است.

اعلامیه افزوده است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل به شمول نمایندگان امریکا، بریتانیا، استونیا و رییس یوناما، حملات اخیر بر مکتب‌ها، کارمندان ماین‌پاکی هلوترست و غیرنظامیان را محکوم کرده و گفته‌اند که حقوق زن، مرد و کودک در افغانستان تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست.

طبق اعلامیه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل از افزایش خشونت طالبان انتقاد کرده و گفته است که برگشت نظام طالبانی به هیچ وجه در افغانستان قابل قبول نیست.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل همچنین حمایت خود را برای از سرگیری مذاکرات معنادار که منتج به آتش‌بس و صلح دایمی در افغانستان شود، اعلام کردند.

اشتراک کنندگان همچنان از ادامه حمایت‌شان از دولت ‌افغانستان، به شمول نیروهای دفاعی و حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر به جانب افغانستان اطمینان داده‌اند.

از سویی هم، حنیف اتمر؛ وزیر خارجه، در باره‌ تعهدات طالبان صحبت کرده و با استناد به گزارش تیم نظارت از تعزیرات سازمان ملل، موارد نقض این تعهدات را ارایه کرده است.

اتمر افزوده است که طالبان با وجود آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به افزایش خشونت علیه مردم پرداخته‌اند و در رابطه با قطع روابط با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی نیز به تعهد خود عمل نکرده و از ماه‌ها به این سو، در گفت‌وگوهای معنادار صلح نیز اشتراک نکرده‌‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید