سرور دانش : گروه طالبان در موج متلاطمی که خود خلق کرده غرق خواهد شد

0

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، می‌گوید که گروه طالبان در موج متلاطمی که خود خلق کرده است، غرق خواهد شد و به زودی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور درس دیگری را که تا ابد فراموش نشود، به آنان خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ معاون دوم ریاست جمهوری در یادداشتی که در صفحه‌ فیس‌بوکش منتشر کرده است، نوشت که گروه طالبان به اصطلاح «فتوحات» خود را از مناطق و سرزمین‌هایی شروع کرده که هیچ نوع زمینه پذیرش اجتماعی و فرهنگی در میان مردم آن مناطق ندارد.

به گفته دانش، ولایت‌های شمالی و مناطق مرکزی افغانستان در دهه هفتاد نشان داد که به هیچ صورت تسلیم «زورگویی و انحصار طلبی» طالبان نخواهد شد و به طالبان اجازه حاکمیت نخواهد داد.

معاون دوم ریاست جمهوری افزوده است که گروه طالبان در حال حاضر «دقیقاً همان اشتباه دهه هفتاد خود را تکرار می‌کند، اما سرانجام در گرداب موج متلاطمی که خود آفریده غرق خواهد شد».

سرور دانش افزوده است که در طول بیش از دو سال گذشته گروه طالبان و حامیان این گروه شعار صلح سر دادند و در سایه این شعار با کمک برخی از کشورهای دیگر، مشروعیت نسبی بین‌المللی نیز کسب کردند.

او هم‌چنین نوشته است که دولت افغانستان از این شعار به خوبی استقبال کرد، اما گروه طالبان تاکنون نشان داده است که کم‌ترین باور و ایمانی به صلح و همزیستی مسالمت آمیز ندارد و جز به حاکمیت انحصاری خود به هیچ چیزی تن نمی‌دهد و نماینده‌گان شان در مذاکرات دوحه هم صرف به صورت نمادین حضور دارند و تاکنون به هیچ نوع مذاکره مؤثر و معنادار حاضر نشده‌اند.

دانش افزوده است که روشن‌ترین شاهد این مدعا تشدید خشونت‌ها و جنگ است. او افزوده است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ توجیه مشروعی برای جنگ وجود ندارد و به همین جهت تمام علمای اسلام از پاکستان و عربستان گرفته تا اندونزیا و مالیزیا جنگ طالبان را نامشروع اعلام کردند.

 معاون دوم ریاست جمهوری در ادامه نوشته است: «طالبان و حامیان شان بدون هیچ نوع شرم و حیا، جنگ‌طلبی‌های خود را «فتح» نامیده و به طور واضح به ریش همه مدعیان و حامیان صلح و مخصوصاً کسانی که با ذوق‌زده‌گی بسیار در کنفرانس‌ها و نشست‌های این کشور و آن کشور به ملاقات طالبان می‌شتافتند، می‌خندند و در تلاش هستند که بیش‌ترین اراضی را هم در تصرف خود بگیرند.»

سرور دانش در ادامه گفته است که در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی، خیزش‌های وسیع مردمی و مقاومت فراگیر ملی در چهارچوب حاکمیت دولتی برای دفاع از جمهوریت و برای سرکوب دشمنان نظام در حال شکل‌گیری است.

به گفته سرور دانش، در میان قوای سه‌گانه دولت و در بین سیاست‌مداران و احزاب سیاسی کشور، اجماع سیاسی به حد کافی نیز در دفاع از نظام و جمهوریت و مخالفت با امارت طالبانی وجود دارد و مردم افغانستان نیز از همه اقوام در ۳۴ ولایت کشور، موقف متحد بر ضد طالبان دارند.

در پایان سرور دانش تأکید کرده است که گروه طالبان اگر صلح و راه حل سیاسی را نپذیرد، از طریق نظامی و تشدید جنگ به هیچ صورت به اهداف خود نمی‌رسد و مردم هرگز «ذلت» تسلیم شدن به استبداد و انحصار را نمی‌پذیرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید