رئیس جمهور غنی : پاکستان باید تعهدات خود را راجع به صلح افغانستان در عمل ثابت سازد

0

محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور بار دیگر تاکید کرده است که صلح و جنگ در افغانستان در مقایسه با هر کشور دیگر منطقه، تاثیر مثبت و یا منفی بیشتر بالای پاکستان دارد و پاکستان باید تعهدات خویش را در عمل ثابت سازد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای غنی، عصر روز گذشته (دوشنبه ۳۱ جوزا) اعتمادنامۀ لورینس بریستو سفیر جدید بریتانیا برای افغانستان را پذیرفت.

آقای غنی گفت که تروریزم یک ایکوسیستم است و نیاز به مبارزه مشترک علیه آن می باشد. وی افزود که خشونت از سوی طالبان نفرت مردم را در برابر شان بیشتر می سازد و آنان باید بخاطر حل مشکلات کنونی، راه مذاکره را انتخاب نمایند.

همچنان رئیس جمهور غنی نقش بریتانیا را در پروسۀ صلح مهم خواند و گفت که صلح و جنگ در افغانستان در مقایسه با هر کشور دیگر منطقه، تاثیر مثبت و یا منفی بیشتر بالای پاکستان دارد و پاکستان باید تعهدات خویش را در عمل ثابت سازد.

در مقابل، لورینس بریستو سفیر جدید بریتانیا از آغاز ماموریت اش در افغانستان ابراز خرسندی کرده، گفت که کشورش پس از خروج نیروهای بین المللی، در فصل جدید به میان آمده، با افغانستان به همکارهایش ادامه میدهد و در پروسۀ صلح، باید به شمول دستآوردهای دودهه گذشته، حقوق زنان و اقلیت ها حفظ گردد.

آقای غنی در حالی از پاکستان می‌خواهد که تعهدات خود در روند صلح افغانستان را در عمل ثابت بسازد که عمران خان، نخست وزیر پاکستان می‌گوید که پیش از خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان باید تفاهم سیاسی در افغانستان حاصل شده و حکومتی شکل گیرد که طالبان در آن سهم داشته باشند.

عمران خان در مصاحبه با وبسایت خبری اکسیوس گفته: “تفاهم سیاسی در افغانستان به مفهوم یک حکومت ایتلافی است. حکومتی که متشکل از جناح طالبان و جناح دیگر باشد. راه حل دیگری وجود ندارد.”

این در حالی است که مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان طالبان تا کنون پیشرفت ملموسی نداشته است.

نخست وزیر پاکستان در مصاحبه با اکسیوس ضمن ابراز نگرانی از خطر در گرفتن جنگ داخلی در افغانستان گفت: “اگر طالبان در صدد پیروزی [تصرف کامل] بر کشور برآیند، خونریزی باور نکردنی به وقوع خواهد پیوست. بگذارید بگویم، کشوریکه پس از افغانستان بیشترین ضربه را خواهد دید، پاکستان است.”

پیش از این شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان نیز در مصاحبه با طلوع نیوز گفته بود که اگر معضل افغانستان از ورای مذاکره و تفاهم سیاسی حل نشود، خطر جنگ داخلی آن کشور را تهدید می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید