حنیف اتمر در نشست دیپلوماسی انتالیا : گروه القاعده در افغانستان حضور دارد

0

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور می‌گوید که گروه القاعده و وابستگان آن در یازده ولایت افغانستان حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای اتمر، روز یکشنبه (۲۹ جوزا) در مجمع دیپلوماسی انتالیا، در گفتمان “تهدید متحول تروریزم” اشتراک و سخنرانی کرد.

وی با اشاره به شیوع و گسترش ویروس کرونا در جهان اظهار داشت که، گروه‌های تروریستی با سؤاستفاده از این وضعیت، سطح خشونت‌ها و حملات را افزایش داده و مانع رسیدگی به معضل صحی در کشورها می‌شوند.

آقای اتمر ضمن اشاره به دیجیتالی شدن کشورها و ارائۀ خدمات ازین طریق، اظهار داشت که گروه‌های تروریستی با سؤاستفاده از فضای سایبری، به استخدام، نفرت‌پراکنی و تبلیغات می‌پردازند. وزیر امور خارجهٔ کشور افزود که تروریست‌ها در افغانستان، از شبکه‌های اجتماعی سؤاستفاده نموده و بیشتر جوانان را هدف قرار می‌دهند.

آقای اتمر در این زمینه اظهار داشت که با وجود تأکید قطعنامۀ ۲۱۸۷ شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر جلوگیری از ترانزیت و ورود افراد مشکوک به فعالیت‌های تروریستی در کشورها، گروه القاعده و وابستگان آن در ۱۱ ولایت افغانستان حضور دارند. همچنان گروه‌هایی مانند تحریک اسلامی ازبیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، خطیبه امام البخاری و سایر گروه‌ها در ولایات شمالی افغانستان مانند کندز و فاریاب فعالیت دارند.

وزیر امور خارجهٔ کشور با بیان اینکه روابط میان گروه‌های تروریستی و شبکه‌های جرمی – منجمله تولید و قاچاق مواد مخدر، به گروه‌های تروریستی کمک می‌کند تا به آسانی به تمویل جنگ‌افزارها پرداخته و به گروه‌های مخرب‌تر، مرگبارتر و مغلق‌تری مبدل شوند.

آقای اتمر همچنان افزود که گروه القاعده در افغانستان، در قاچاق هیروین و سایر مواد مخدر دخیل بوده و سالانه ملیون‌ها دالر ازین بابت بدست می‌آورند. وزیر امور خارجهٔ کشور علاوه کرد که قاچاق مواد مخدر، اسلحه و افراد از جمله موارد اصلی درآمد طالبان در افغانستان است.

وی بیان داشت که گروه‌های تروریستی به دلیل قابل دسترسی بودن مواد پیش ساخت میتامورفین در مزرعه‌های محلی، به نسبت قاچاق هیروین بیشتر میتامورفین قاچاق کرده و از آن منفعت می‌برند.

آقای اتمر افزود که دولت افغانستان بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹، بیش از ۱.۳ تن میتامورفین را ضبط نموده و همچنان ۵۳ لابراتوار آن را تخریب نموده که در حدود ۱ ملیارد دالر به قاچاق‌بران آن زیان وارد گردیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که افغانستان به تصمیم ناتو مبنی بر خروج نظامی از افغانستان احترام کامل می‌گذارد. اما درعین حال، روایت و تعبییر غلط (پیروزی) از این خروج نزد طالبان بوجود آمده است که از عواقب ناگواری، منجمله: خطر از دست دادن دست‌آوردهای مشترک دو دهۀ اخیر، به شمول حقوق زنان، دختران، اطفال و اقلیت‌ها؛ برگشت افغانستان به خانه امن تروریست‌ها و امکان ورود تروریست‌های خارجی به آن؛ ظهور مجدد شبکه‌های تروریستی همزمان با خروج نیروهای باقیمانده حمایت قاطع در افغانستان؛ تهدید به حیات هزاران افغان که با نیروهای امریکایی و ناتو طی دو دهۀ گذشته وظیفه انجام داده اند؛ و مهاجرت تعداد چشمگیر افغان‌ها به کشورهای همسایه و اروپایی، برخوردار می‌باشد.

آقای اتمر همچنان گفت که گزارش اخیر کمیتۀ نظارت بر تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل نشان می‌دهد که با وجود توافق طالبان با ایالات متحده، گروه‌های تروریستی مانند القاعده، جنبش اسلامی ازبیکستان و داعش هنوز هم در میان طالبان حضور و در افغانستان فعالیت دارند.

وزیر امور خارجه در زمینه جلوگیری از نفوذ تروریستان و مبارزه با گروه‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر که در حال تحول اند، اظهار داشت که کشورهای جهان نیاز دارند تا با تشریک معلومات و اطلاعات، ارائۀ حمایت‌های تخنیکی و همچنان حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر جامعه مانند زنان، کودکان و اقلیت‌ها و آنانی که متأثر از تبلیغات تروریست ها اند، تدابیر اتخاد نماید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید