دیدار حنیف اتمر با وزیر خارجه ترکیه ؛ آنکارا آماده است امنیت میدان هوایی کابل را تأمین کند

0

وزیر خارجه افغانستان پس از دیدار با همتای ترکی خود گفته است که انقره علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصادی در افغانستان می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان می‌گوید که وزیر امور خارجهٔ ترکیه با اشاره به نشست اخیر رهبران ناتو در بروکسل، اظهار داشت که کشورش متعهد به ادامۀ همکاری و حمایت از افغانستان، به‌ویژه تسهیل گفتگوهای صلح، حفظ دستاوردهای مشترک دو دهه گذشته، تأمین امنیت میدان هوایی کابل و علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصادی در افغانستان می‌باشد.

پیش از این گزارش شده بود که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در دیدارش با جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا در حاشیۀ نشست بروکسل روی تأمین امنیت میدان هوایی کابل توسط نیروهای ترکی توافق کرده است.

پیش از این آقای اردوغان گفته بود که ترکیه تنها کشوری است که در گیرودار خروج نیروهای خارجی از افغانستان به بهبود وضعیت این کشور می‌تواند سودمند واقع شود.
اتمر خاطر نشان کرده است: “ما قبلاً با ناتو و ایالات متحده برای حضور آنها در افغانستان توافق کرده بودیم، اما اکنون آنها سربازان خود را از کشور بیرون می‌کنند.
وی گفت: ما از آنها تشکّر می کنیم و می خواهیم که همکاری آنها پس از خروج نیروها با افغانستان ادامه یابد.”
آقای وزیر درمورد تامین امنیت از سوی ترکیه گفت: “این اقدام بسیار مهمی است. میدان هوایی کابل، برای استفاده نمایندگی های دیپلماتیک در افغانستان در دسترس باشد. ترکیه پیشقدم شده و در این مورد حمایت کامل ارائه کرده است.”
وزیر امور خارجهٔ کشور از حمایت و همکاری‌های ترکیه با افغانستان در بخش‌های مختلف قدردانی نموده و نقش آن‌کشور را در تأمین صلح و آتش‌بس دایمی در افغانستان، مهم و ارزنده خواند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید