کوتاهی حکومت در شناسایی عاملان رویداد مکتب سیدالشهدا در غرب کابل

0

خانواده‌ شهدای رویداد مکتب سیدالشهدا حادثه در این مکتب را مصداق نسل کشی خوانده و می‌گویند،که حکومت هنوز روشن نکرده که این رویداد از سوی چه کسانی طرح و اجرا شده است.
به گزارش هفته نامه معمار وحدت ملی،عقیله توکلی، مدیر مکتب سیدالشهدا امروز( پنجشنبه،۲۷ جوزا سال ۱۴۰۰ خورشیدی) در مراسم چهلمین روز حادثه‌‌ای مکتب‌ سید‌الشهدا گفت،که تا کنون ۸۵ شهید و ۲۷۳ زخمی و بیش از ۵۰۰ آسیب دیده روانی پس از حادثه شناسایی شده است.
خانم توکلی افزود،که آمار آسیب دیدگان برای درمان روانی طولانی مدت و آمار زخمیان برای درمان شناسایی شده تا نهادهای خیریه و بازگانان در امر درمان آنان مکتب سیدا‌لشهدا و خانواده‌های زخمیان را یاری نمایند.
عبداللطیف بازرگان، برادرشفیقه جان باخته در ریداد ۱۸ ثور مکتب سیدالشهدا در این مراسم گفت که رهبران دولت مصروف معادلات کلان چون حکومت، قدرت، پروسه صلح در قطر است، و مهم‌ترین مسئله را که آتش‌بس و پایان خشونت‌ها است، فراموش کرده است.
آقای بازرگان افزود دانش‌آموزان مکتب سید‌الشهدا با پاین ترین شرایط اقتصادی دنبال آموزش بودند، اما دولت ابتدایی ترین حق‌شان را که تامین امنیت و فراهم کردن کتاب است، در برابر آنان کوتاهی کرده است.
او تاکید کرد که دشمن هرقدر عرصه دانش را برای مردم و دانش‌آموزان مکتب‌ سیدالشهدا تنک کند، بازهم دانش‌آموزان این مکتب راه معارف و کسب دانش را پیش می‌گیرد.
فرازنه اضغری، دانش آموز و خواهر معصومه اضغری که در حادثه مکتب سیدالشهدا جان باخته است، گفت که این مکتب با جمعیت بزرگ در محروم ترین ساحه کابل است و دولت نسبت به آن هیچ توجهی ندارد.
او افزود این مکتب، کتاب کافی آموزگار و امکانت برای تدریس ندارد و حتی از ابتدایی ترین لابرتوار برای کارهای عملی دانش‌آموزان بی بهره است.
سید عبدالله احمدی، رئیس موسسه ایده در این مراسم گفت که این موسسه تلاش دارد برای تمامی ۷ هزار دانش آموز مکتب سید‌الشهدا تبلیت و مواد درسی را به صورت آنلاین آماده کند و امروز ۱۶ تبلیت را برای دانش آموزان توزیع می‌کند.
او افزود،که این موسسه آپلیکشن”الماس” را برای تدریس آنلاین تهیه کرده و تمامی مواد درسی در این آپلیکشن وجود وجود دارد.
خانواده‌ شهدای مکتب سیدالشهدا با نشر قطعنامه‌یی رویداد ۱۸ ثور‌ این مکتب را که در آن ۸۵ دانش‌آموز کشته و نزدیک به ۲۸۰ تن دیگر زخمی شدند را مصداق نسل کشی خوانده و از نهادهای‌های حقوق بشری و شورای سازمان ملل خواستار بررسی این رویداد شدند.

سیداحمد راشد کاشفی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید