اعلامیه مشترک پوتین و بایدن ؛

0

 روسای جمهوری روسیه و آمریکا در اعلامیه مشترکی در پایان دیدار خود در سوئیس، از آغاز گفت و گوهای دو کشور درباره ثبات راهبردی در آینده نزدیک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، کاخ ریاست جمهوری این کشور (کرملین) شامگاه امروز (چهارشنبه) اعلامیه مشترک صادر شده در پایان دیدار «ولادیمیر پوتین» و «جو بایدن»، روسای جمهوری روسیه و آمریکا در رابطه با ثبات راهبردی را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد.

بنا بر آن چه در این اعلامیه آمده، پوتین و بایدن از تصمیم خود برای راه اندازی گفت و گوی دو جانبه روسیه و آمریکا درباره ثبات راهبردی خبر داده و تاکید کردند که دولت های دو کشور به لزوم جلوگیری از جنگ هسته ای پایبند هستند.

روسای جمهوری روسیه و آمریکا در اعلامیه مشترک خود آورده اند: ما امروز پایبندی خود به این اصل که در جنگ هسته ای هیچ کس برنده نمی شود و این که نباید هرگز روی دهد را مورد تاکید دوباره قرار می دهیم.

پوتین و بایدن ضمن تاکید بر این که تمدید اخیر پیمان «استارت نو» میان روسیه و آمریکا نشان دهنده پایبندی دو کشور به کنترل سلاح های هسته ای است، اعلام کردند که برای تحقق این اهداف نیز دو کشور در نزدیک ترین زمان ممکن یک گفت و گوی دو جانبه فراگیر درباره ثبات راهبردی را آغاز خواهند کرد که اساسی و فعال خواهد بود.

روسای جمهوری روسیه و آمریکا در این اعلامیه مشترک در ادامه تاکید کردند که از طریق راه اندازی این گفت و گوی دو جانبه، برای پی ریزی کنترل تسلیحات در آینده و تدابیر لازم برای کاهش خطرات تلاش می کنند.

پوتین و بایدن همچنین خاطر نشان ساختند که روسیه و آمریکا پیش از این نشان دادند که حتی در دوره های پرتنش نیز می توانند در تحقق اهداف مشترک در راستای تضمین توانایی پیش بینی در زمینه راهبردی و کاهش خطرات بروز درگیری های مسلحانه و تهدید به جنگ هسته ای پیشرفت کنند.

یادآور می شود که رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر امروز در ویلای تاریخی «لا گرانژ» در شهر «ژنو» در جنوب غرب سوئیس، برای نخستین بار از زمان تصدی این منصب با همتای روس خود دیدار کرد در حالی که دستور کار نشست آنها، طیف گسترده ای از مسائل از جمله ثبات راهبردی، مقابله با پاندمی نسل جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹)، مبارزه با جرایم سایبری، همکاری اقتصادی میان دو کشور، تغییرات آب و هوایی، کشمکش های مختلف منطقه ای و همچنین مشکلات موجود در روابط دو جانبه میان واشنگتن و مسکو را در بر می گرفت.

این در حالی است که هیئت همراه پوتین در این دیدار، شامل «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، «والری گراسیموف»، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، «یوری اوشاکوف»، دستیار رئیس جمهوری، «دیمیتری کوزاک»، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری و «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهوری این کشور به سوریه و هیئت همراه بایدن نیز شامل «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، «ویکتوریا نولاند»، معاون وزیر خارجه در امور سیاسی، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «اریک گرین»، مسئول امور روسیه و آسیای میانه در شورای امنیت ملی و «جان سالیوان»، سفیر واشنگتن در مسکو می شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید