مشروح خبری پوتین با بایدن ؛ پوتین : دیداری مهم و سازنده بود

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

 رئیس جمهور روسیه دیدار روز چهارشنبه با همتای آمریکایی را «مهم» و «سازنده» خواند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ ولادیمیر پوتین در نشست خبری خود پس دیدار امروز با رییس جمهور امریکا گفت: به احتمال زیاد موضوعات بحث در این نشست برای همگان مشخص است؛ ثبات استراتیژیک، امنیت سایبری، درگیری‌های منطقه‌ای، روابط تجاری و ما درباره همکاری در شمالگان نیز صحبت کردیم.

وی افزود: روسیه و امریکا قرار است در آینده نزدیک رایزنی‌ها درباره تمامی موضوعات مربوط به مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.

پوتین تصریح کرد: ما همچنین توافق کردیم که وزارتخانه‌های امور خارجه روسیه و امریکا رایزنی‌ها درباره مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: من و بایدن با بازگشت سفرا به مسکو و واشینگتن موافقت کردیم. زمان دقیق این اتفاق معلوم نیست اما به زودی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در رابطه با بازگشت سفرا به محل‌های کارشان یعنی بازگشت سفیر امریکا به مسکو و سفیر روسیه به واشینگتن، توافق کردیم که این مساله حل شود و آنها به وظایفشان بازگردند. زمانبندی این موضوع یک مساله کاملا فنی است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در امریکا تا پایان جون به واشینگتن برمی‌گردد.

پوتین تصریح کرد: من معتقدم جو بایدن موافق است که توافقات مینسک تنها راه‌حل برای حل درگیری‌های شرق اوکراین هستند.

وی گفت: تا جایی که من متوجه شدم، رئیس جمهور بایدن موافق است که اساس حل درگیری‌ها در شرق اوکراین باید توافقات مینسک باشد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین اظهار کرد: مسکو و واشینگتن قرار است به دنبال تمدید اخیر پیمان استارت نو، رایزنی‌ها درخصوص گام‌های بعدی برای تضمین ثبات استراتیژیک را آغاز کنند.

وی گفت: فکر می کنم برای همه این حقیقت واضح و آشکار است که رئیس جمهور بایدن مسؤولیت را برعهده گرفته و درست به موقع تصمیم گرفت که پیمان استارت نو را برای پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۴ تمدید کند. بدون شک این سوال مطرح می‌شود که گام بعدی چیست. ما توافق کردیم که رایزنی‌ها در سطح بین آژانس‌ها میان وزارتخانه‌های امور خارجه امریکا و روسیه آغاز شوند.

پوتین همچنین تاکید کرد که امریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های اتمی مسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتیژیک دارند.

وی گفت: امریکا و روسیه وسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتیژیک دارند چرا که آنها از نظر کلاهک‌های اتمی، تجهیزات مربوط به بازگشت به جو، سکوهای پرتاب و همچنین کیفیت و مدرنیته، دو ابرقدرت اتمی اصلی محسوب می‌شوند.

پوتین همچنین تاکید کرد که در جریان دیدارش با بایدن که کاملا سازنده بود، هیچ دشمنی و خصومتی وجود نداشت.

وی گفت: ما در این نشست درباره مواضعمان که در خیلی زمینه‌ها متفاوت است گفت‌وگو کردیم اما به نظر من هر دو طرف تمایل خود را برای درک طرف مقابل و پیدا کردن راهی برای نزدیک کردن مواضعمان نشان دادند.

در رابطه با موضوع الکسی ناوالنی، فعال اپوزیسیون محبوس روسیه، پوتین گفت: ناوالنی خودش خوب می‌دانست که با عدم اطلاع‌رسانی به مقامات روسیه درخصوص محل اقامتش پس از ترخیص از شفاخانه، قانون روسیه را نقض کرده است.

وی افزود: ناوالنی می‌دانست که قانون روسیه را نقض کرده است. او به عنوان مجرمی که دو بار محکوم شده، باید این موضوع را بداند. می‌خواهم تاکید کنم که او آگاهانه این الزام قانونی را زیر پا گذاشت. این شخص برای درمان به خارج از کشور رفت.

نیروهای مجری قانون از او نخواستند تا در یکی از ادارات پولیس حاضر شود. با این حال به محض آنکه او از شفاخانه مرخص شد و ویدیوهایی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد، این شرط لازم‌الاجرا شد.

پوتین همچنین اعلام کرد که با بایدن توافق کردند تا رایزنی‌ها درخصوص امنیت سایبری آغاز شوند.

وی گفت: طبق منابع امریکایی، اکثر حملات سایبری جهان از امریکا صورت می‌گیرند. در سال ۲۰۲۰ ما ۱۰ درخوست از سوی امریکا در رابطه با حملات سایبری به زیرساخت‌های امریکایی دریافت کردیم. امسال دو درخواست دریافت کردیم و همتایانمان پاسخ‌های جامعی دریافت کردند. در مقابل، روسیه سال گذشته ۴۵ درخواست این چنینی و امسال ۳۵ درخواست در رابطه با این موضوع ارسال کرد اما تا اکنون هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

رئیس جمهوری روسیه خاطر نشان کرد: امنیت سایبری برای کل جهان و همچین برای روسیه و امریکا بسیار حائز اهمیت است.

پوتین همچنین نسبت به توضیحات بایدن درخصوص “اظهارت تندی” که مطرح کرده بود، ابراز خرسندی و رضایت کرد.

وی گفت: همه ما این حرف‌ها را شنیده‌ایم. بعد از آن بایدن با من تماس گرفت. ما درباره این موضوع صحبت کردیم. توضیحات بایدن برای من راضی‌کننده بود. او پیشنهاد داد تا رو در رو دیدار کنیم و ما امروز با یکدیگر دیدار کردیم.

پوتین در بخش دیگری از سخنانش گفت: روسیه باید در رابطه با سازمان‌ها و افرادی که در این کشور هستند و از سوی امریکا حمایت می‌شوند، هوشیار باشد اما باید تنها طبق قوانین روسیه عمل کند.

وی افزود: اگر روسیه دشمن تلقی می‌شود، امریکا از چه نوع سازمان‌هایی در روسیه حمایت می‌کند؟ فکر نمی‌کنم که چنین سازمان‌هایی جزو آن دسته از سازمان‌هایی باشند که باعث قوی‌تر شدن روسیه می‌شوند بلکه برعکس جزو سازمان‌هایی هستند که روسیه را محدود می‌کنند. و این هدفی است که امریکا علنا آن را اعلام کرده است. در نتیجه این سازمان‌ها و اشخاص سیاست امریکا نسبت به روسیه را پیش می‌برند. اما ما چطور باید با آنها برخورد کنیم؟ به نظر من ما باید هوشیار باشیم و تنها باید در چهارچوب قوانین روسیه وارد عمل شویم.

پوتین همچنین گفت: ما درباره موضوع حقوق بشر نیز صحبت کردیم. رئیس جمهور بایدن موضوع حقوق بشر و افرادی که در روسیه نماینده این موضوع هستند را پیش کشید و ما در این باره صحبت کردیم.

وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت: روسیه مانورهای نظامی را در قلمرو و خاک خود برگزار می‌کند و هرگز نیرو و تجهیزات در سرحدات خارجی مستقر نمی‌کند در حالی که امریکا حتی همین لحظه نیز این کار را انجام می‌دهد. ما در قلمرو خودمان مانور انجام می‌دهیم و امریکا در قلمرو خود مانور انجام می‌دهد. اما ما در سرحدات امریکا مانور انجام نمی‌دهیم و نیرو و تجهیزات مستقر نمی‌کنیم اما متاسفانه شرکای امریکایی‌مان در همین لحظه این کار را انجام می‌دهند.

در خصوص اوکراین، پوتین تاکید کرد: تنها تعهد روسیه به اوکراین، حمایت از اجرای موفقیت‌آمیز توافقات مینسک است. اگر کی‌یف برای این موضوع آماده است، ما بدون شک این کار را انجام می دهیم.

پوتین درباره دورنماهای روابط با امریکا پس از دیدار با بایدن گفت: بارقه‌هایی از امید به اعتماد بهتر وجود دارد.

وی افزود: مذاکرات امروز من و رئیس جمهور بایدن بسیار صریح و شفاف و بدون انحرافات دیپلماتیک از موضوع بود و من هیچ فشاری در این مذاکرات احساس نکردم. بار دیگر تکرار می‌کنم که چه از طرف ما و چه از طرف آنها هیچ فشاری وجود نداشت.

پوتین همچنین اذعان کرد که به رسمیت شناختن متقابل واکسین‌های کووید ۱۹ نیز در برنامه این مذاکرات وجود داشت.

وی تاکید کرد: مسیر آینده روابط تجاری روسیه-امریکا به اقدامات واشینگتن بستگی دارد. این موضوع به مسکو بستگی ندارد چرا که ما تحریم اعمال نمی‌کنیم.

پوتین همچنین خاطر نشان کرد: نه من و نه رئیس جمهوری امریکا در این نشست دعوتنامه‌هایی را برای سفرهای متقابل رد و بدل نکردیم. به نظر من برای چنین سفرهایی، نشست‌هایی از این دست باید شرایط را فراهم کند.

وی افزود: به نظر من بایدن یک سیاستمدار کاملا باتجربه و سازنده است. فکر می‌کنم که ما حرف هم را متوجه می‌شویم. ما از منافع کشورهایمان دفاع می‌کنیم و به همین خاطر روابط روسیه-امریکا همیشه ماهیت عملگرا داشتند.

پوتین تصریح کرد که مذاکراتش با بایدن بسیار مهم بود چرا که آنها برای تبدیل جهان به مکانی امن‌تر دیدار کردند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین اذعان کرد که نمی‌خواهد شاهد این باشد که کشورش خشونت‌ها و ناآرامی‌های داخلی همچون آنچه امریکا در سال ۲۰۲۰ در جریان جنبش “جان سیاهپوستان مهم است” تجربه کرد، تجربه کند.

پوتین در بخش دیگری از سخنانش گفت: این حقیقت که “بنیاد ضد فساد” تاسیس شده توسط ناوالنی به عنوان یک عامل خارجی تعیین شده، بدان معنا نیست که فعالیتش متوقف شده است.

وی همچنین گفت: به نظر من روسیه و امریکا می‌توانند درخصوص تبادل زندانیان به یک سازش دست یابند و وزارتخانه‌های امور خارجه این دو کشور رایزنی‌های مربوطه را آغاز خواهند کرد.

پوتین همچنین توانایی امریکا برای صحبت درباره موضوعات حقوق بشر را در حالی که زندان گوانتانامو همچنان دایر است، زیر سوال برد.

وی گفت: زندان گوانتانامو همچنان باز است. این زندان همسو با قوانین بین‌المللی، قوانین امریکا و قوانین هیچ کجای دیگر نیست اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

زندان‌های سازمان سیا در نقاط مختلف تاسیس شدند از جمله در کشورهای اروپایی و زندانیان را شکنجه می‌کنند. این دقیقا چیست؟ آیا این حقوق بشر است؟ من که فکر نمی‌کنم.

قرار بود روسای جمهور روسیه و امریکا یک نشست کوتاه و دو نشست گسترده برگزار کنند اما به گفته مقامات کاخ سفید  آنها به جای دو نشست گسترده برنامه‌ریزی شده تنها یک نشست دوجانبه گسترده برگزار کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید